pizlicka

Jakou výši platu měli lidé v 70., 80. a 90. letech minulého století na uvedené pozici v zaměstnání?

Vysokoškolsky vzdělaný člověk, ročník 1941, práce ve vyzkumném ústavu, pracoval v kanceláři jako technický pracovník. Děkuji.

Odpovědi
Jiří Bohumil

Technik, ale ne ve výzkumáku, do „samtovky“ cca 3000–3500 čistého. Ne v Praze. Tam o něco málo víc. Středoškolák asi o 500 stovek míň.Pak inflace a poměrně rychle nahoru. A v podstatě bylo jedno, kde jsi dělal, rozdíly byly minimální, byly platové třídy a podle vzdělání a délky praxe se zvyšovalo. A začínalo se na cca 1000–1400 kačkách (v 60 tvých letech). To už je „dějepis“.

Drap

Lze jen odhadovat. V každém výzkumném ústavu jinak. I časové rozpětí je poměrně velké. Počítej 2000–4000kč. Netuším k čemu takové otázky, když výsledek nebude k ničemu dobrý.

Kepler

Můžu jen srovnávat jen s tím, jak jsem byl tehdy placen já jako VŠ technik a mohlo to být 2500 – 4000,–/měs. v 70 – 80. letech. V Praze ale byly platy o dost vyšší. V 90. letech to letělo rychle nahoru, stejně jako inflace.

zjentek

Výzkumný ústav- technika- teorie ..hm, odhaduju celkový průměr 4.700 netto.

Drape, výsledek bude dobrej pro piclizku. Bože, to tě nenadlo samotbýho?

led

Pokiaľ chcete porovnávať výšku platu v rôznych obdobiach, platí:
1 – Platy v rôznych obdobiach nemožno hodnotiť podľa ich skutočnej výšky, ale podľa prepočtu ich kupnej sily na nákupný košík rovnakého tovaru v danom období a až potom možno porovnávať s platom v inom období s rovnakým prepočtom.
2 – platy možno počítať len v ich hodnote pred zákonnými zrážkami tj.hrubý plat, nie čistý, pretože pre zamestnancov platia rôzne podmienky zdanenia a iných zákonných odvodov (slobodný má inú daň, než matka s 3 vyživovaný­mi deťmi)