Petr__

Jak zjistit, jak velký můžu vytisknout obrázek vzhledem k rozlišení?

díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Bitmapové editory to většinou mají integrované v kalkulačce, která po zadání požadovaného rozlišení v DPI vzhledem k nativnímu rozměru obrázku ti ukáže maximální možné fyzické rozměry tištěného obrázku.

Jinak si to můžeš snadno spočítat.
Je třeba ale vědět :

  1. Že DPI je počet bodů na palec.
  2. Že jeden palec je 2,54 cm.
  3. Že lidské oko je schopné rozlišit maximálně do 300 DPI.

Pak si snadno z rozlišení fotografie snadno vypočteš pro tebou požadované rozlišení, rozměry tištěného obrázku.

Příklad :
Máš z 12 M foťáku fotku a rozměrech 4000 × 3000 pix. Požaduješ rozlišení na tištěné fotografii 300 DPI.

  1. vydělíš 4000/300 = 13,3 palce = 13,3 × 2,54 =33,7 cm
  2. vydělíš 3000/300 = 10 palců = 10 × 2,54 = 25,4 cm

Z toho vyplývá, že z fotografie o rozměrech 4000 × 3000 pix můžeš pro rozlišení 300 DPI vytisknout fotku o rozměrech 33,7 × 25,4 c­m !!!!!!

Poklud si zadáš DPI takové, že to vzhledem k velikosti obrázku z foťáku nestačí na rozlišení 300 DPI , tiskárna interpoluje a kvalita fotky na papíru klesá. Taktéž když zadáš pouze rozměry bez požadovaného rozlišení pak tiskárna tiskne nativně s nižším rozlišení, takovém jaké vyjde z velikosti obrázku z foťáku a velikosti tištěné fotky. Obojí lze navolit.

Další odpovědi
Kepler

Nejlepší je vyzkoušet si to v některém programu pro úpravu a tisk fotografií. Pak už vše závisí na tvých vlastních kritériích na kvalitu. No a taky na vzdálenosti, ze které bude obrázek prohlížen. Nemá smysl volit vysoké rozlišení obrázku na zdi, když bude pozorován ze dvou metrů.

dr.luha

Tiskárně je to jedno, malý obrázek zvětší, velký zmenší = velikost přizpůsobí nastavené velikosti papíru.

tforro

V Irfanview je v možnostech tisku zvolit velikost tisku podle původní velikosti podle DPI, nebo případně přiblížit/oddálit s zachováním poměru stran, nebo bez zachování poměru stran.
…alespoň tak tisknu veškeré obrázky já.

Dochy

To je na Tobě. Záleží na požadované kvalitě i kvalitě tiskárny. Doporučená rozlišení pro tisk fotek máš na stránkách snad každého fotolabu či podobné společnosti, namátkou

http://www.re­pronis.cz/navo­dy/clanek/205-Jak-na-rozliseni-fotografii.html
http://www.prin­ting.cz/clanky/ti­py-a-triky/jake-je-optimalni-rozliseni--1116cz

Něco jiného je pro fotky do ruky, něco jiného velké plakáty.
Ale i smajlíka, v originále 10×10 pixlů, můžeš vytisknout na A4 😉