Avatar uživatele
Bronzový

Jak to je, když se někdo stane partnerem v s.r.o.?

Někdo vlastní firmu s.r.o. a určí si partnera. Ten partner se stane v jeho firmě čím? A partner nemusí mít žádnou živnost? Je placený na základě nějaké dohody o provedení práce a majitel s.r.o. za něj musí odvádět sociální, zdravotní a daň?
Doplňuji:
A co když se jednatel dostane do finančních problémů? Společník za to také odpovídá svým majetkem?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

No a nepleteš si to s akciovou společností ?
Doplňuji:
Ano majitel s. s r.o. si platí koho chce a za co chce. Je to jeho volba.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Společnost tohoto typu může založit jediný společník nebo více společníků.
Právo na podíl na zisku
Základní podmínkou je, že společnost musí nějaký zisk vytvořit..
samozřejmě, že odvádějí všichni soc.i zdravotní daně..
dále WIKI :
http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Bronzový

"Partner" se nazyva spolecnik. Zivnostenske opravneni musi mit dana spolecnost, ne spolecnici.
Jsou urcita omezeni, co spolecnik vykonavat smi a co nesmi, ale v podstate je to tak, ze MUZE (ale nemusi) byt zamestnany jako jakykoli jiny zamestnanec.
Doplňuji:
Ano, do výše nesplaceného vkladu. Doporučuji projít si zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, není tak dlouhý.


Avatar uživatele

Partner ve firmě je partner - spolumajitel.
Nemusí mít žádnou živnost,živnosti se vyřizují na právnickou osobu (tedy s.r.o.).
Placený je (pokud je ´pouze´ spolumajitelem) z výnosů společnosti.
Doplňuji:
Společník je spoluMAJITEL...
Nerozlišuj "společníka" a "majitele" - jde o totéž!
___
s.r.o. ručí do výše kmenového jmění, tedy žádný z majitelů neručí osobním majetkem.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Stingo

Ale od nového roku se to ručení změnilo, už je možný založit sro za korunu a pak se ale ručí celý svým majetkem...

Avatar uživatele
Bronzový

Hamon

Na základě kterého paragrafu tak soudíš? Prolistoval jsem příslušná ustanovení a žádnou takovou výjimku jsem nenašel.

Avatar uživatele
Bronzový

Stingo

Našla jsem to zde: http://www.podnikatel.cz/…

Avatar uživatele
Bronzový

Hamon

Pořád to nikde nevidím. Prošel jsem i ustanovení občanského zákoníku a troufám si tvrdit, že společníci v každém případě odpovídají za závazky jen do výše nesplaceného vkladu (podle § 132, ods 1) zákona o obchodních korporacích).

Avatar uživatele
Bronzový

Stingo

A ti vlastníci jednatelé ručí za všechno podle toho článku?

Avatar uživatele
Bronzový

Hamon

§ 132
(1) Společnost s ručením omezeným je společnost, za jejíž dluhy ručí společníci společně a nerozdílně do výše, v jaké nesplnili vkladové povinnosti podle stavu zapsaného v obchodním rejstříku v době, kdy byli věřitelem vyzváni k plnění.
Viz např. http://zakony.centrum.cz/…

Jde o to, že s.r.o. má umožnit oddělit majetek společnosti od majetku společníka. Společník má povinnost složit nějaký vklad a to je prakticky jeho jediný závazek vůči společnosti, Jakmile vklad splatí, už za závazky společnosti neodpovídá (proto ručení omezené).

Asi jsem ale našel, co máš na mysli. Ještě je tu § 68, který opravdu říká, že je-li společnost v úpadku a statutární orgán (tj. v s.r.o. společník) VĚDĚL nebo vědět měl, že společnosti úpadek hrozí a přesto neudělal vše potřebné pro odvrácení, MŮŽE soud prohlásit, že (i bývalý) statutární orgán (u s.r.o. společník) ručí za závazky společnosti. Ale není to obecně platné.

A pak je tu ještě komanditní společnost, kde komplementář ručí za závazky neomezeně.

Avatar uživatele
Bronzový

Hamon

A § 68 lze uplatnit vždy bez ohledu na výši základní kapitálu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 690
Zlatý mosoj 417
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 212
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 157
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.