. .

Jak správně napsat dopis?

Mám myšlenku. Jde více méně o soutěžní, zábavní hru. Podle mne a dostupných informací není jinde ve světě taková soutěž. Rád bych tuto myšlenku nabídl určitému subjektu, který jsem po zdlouhavém zvažování vybral co by nejvhodnější k samotné realizaci mého projektu (myšlenky). Dle mého skromného názoru je tato myšlenka schopna vytvořit značné finanční zisky.

Jak nejlépe napsat jakýsi „kontaktní“ dopis zástupci firmy, které chci nabídnout projekt k realizaci.

Chci se se zástupcem setkat osobně a při osobním setkání vysvětlit podrobnosti. No a samozřejmě chci také mít finanční profit.

Odpovědi
mosoj

Obsahově tvoje věc. Formálně nahlédni do Wordu.
Přece si nemyslíš, že ho tady bude někdo smolit za tebe !

Pepa25

Jak napsat? Aby měl hlavu a patu. Mělo by být poměrně jasné, o co jde (žádost typu sejděte se se mnou, mám pro vás něco, co nikdo na světě nedělá určitě hodí do koše) a proč oslovujete právě je. Napsat to z pohledu té firmy a snažit se doložit, proč a jak by jim to mělo přinést ony zisky …
P.S: nepíše se „po zdlouhavém uvažování“ – to evokuje, že si s tím sám nevíte rady 🙂

ivzez

Jak správně napsat dopis?

Formálně správně:
Seznámit se s normou pro úpravu písemností
a upravit podle ní styly v textovém procesoru
(Wordu, Writeru, …)

Správně nastavit odsazení odstavců, případně předsazení prvního řádku,
„neodklikávat“ mezerníkem a nevkládat prázdné řádky mezi odstavce.

Věcně správně:
Napsat vlastní dopis tak, aby „měl hlavu a patu“. V textu uvést,
co konkrétně nabízíte, popsat projekt (myšlenku či nápad) tak,
aby popis v příjemci vyvolal chuť se s Vámi setkat.
(O schůzku nežádat! To musí napadnout příjemce.)

Budete-li jenom naznačovat (tak jako zde v dotazu),
poletí Vaše nabídka okamžitě do spamu nebo do koše.

Vynechat všechny fráze a klišé
(„dle mého skromného odhadu“ apod. ).

Z dopisu musí být na první pohled zřejmé, co nabízíte,
a jaký prospěch z toho bude firma mít.
Nestačí napsat:
„Dle mého skromného názoru je tato myšlenka
schopná vytvořit značné finanční zisky.“
[Žádná myšlenka není schopna cokoliv vytvořit.]

Z textu musí být zřejmé, že své myšlence věříte,
že znáte její dosah, a že víte, jak ji přeměnit v zisk.
Budete-li působit důvěryhodně a zapáleně,
může se Vám podařit strhnout i někoho dalšího.

Nepoužívat žádné „úřední obraty“ a fráze!
Těmi každého jen odradíte od dalšího čtení.

  • ––––––––

Po kontrole pravopisu v programu
požádat o další korekturu někoho, kdo umí dobře česky
(nespoléhat na automatickou opravu pravopisu).

Převést do formátu PDF
(jiné formáty se příjemci nemusí zobrazit korektně)
a zaslat v příloze e-mailu
nebo vytisknout a zaslat poštou.

Adresovat vedení firmy (někomu, kdo může rozhodovat),
nikoliv zástupci. Pověří-li ředitel firmy vyřízením záležitosti
třeba i toho zástupce, budete mít lepší vyjednávací pozici,
než když napíšete člověku, který nemůže sám rozhodnout.

  • ––––

Máte-li zájem o další tipy, doplňte informace
(„z vody“ se toho moc nenavaří).