Bucpet

Jak se zbavit trotuxu?

Do počítače se nám dostala tady ta věc. Pravděpodobně teda. Při otevření jakékoliv stránky se otevře milion dalších. Pc patří dceři chtěla jsem ji v tom nechat vymáchat, když už si to tam natáhla, ale bohužel se jí tam otvírá i porno atd. Neustále se taky otvírá vyhledávač s názvem Trotux. Ten jsem odinstalovala. Počítač už ho nemůže najít, ale neustále vyskakuje. Nevím jak a s čím se tam ta potvora stáhla. Naposled byla aktualizace Firefoxu a ta je teď v angličtině. Předevčírem snad nějaká hra. Prosím jestli by byl někdo ochotný poradit.

Nejlepší odpověď
Quimby

Zaprvé zkuste spustit počítač v nouzovém režimu se sítí. Nevím co máte za verzi Windows, tak koukněte na google jak se to dělá(nebo třeba zde https://servis­.eset.cz/know­ledgebase/arti­cle/View/74/0/jak-spustit-system-windows-v-nouzovem-rezimu#.WN6MFkaGPiw )
Pokud bude nouzový režim fungovat normálně, tak je to v pohodě.(Nejspíše vypadá graficky jinak, ale měl by zde internet fungovat). Stáhněte si zde a spusťte AdwCleaner – https://toolslib­.net/download­s/viewdownload/1-adwcleaner/ . Ideálně třeba dvakrát a restartujte počítač mezitím, ale opět se vraťte do nouzového režimu.
Poté bych ještě (opět z nouzového režimu) doporučil stáhnout antivirus – ideálně Avast, nainstalujte ho a dejte „scan po restartu“. Počítač se restartuje a začne scanovat, když něco objeví, tak bude na obrazovce nějaký text, co máte přitom dělat(test může trvat třeba i hodinu, záleží na velikosti disku).

Snad by to mělo pomoct. Co sem koukal tak Trotux je malware, takže by ho měl odstranit AdwCleaner, ale bůhví co se tam všechno natáhlo s ním, proto raději i ten scan antivirem.

Mezitím bych nedoporučoval na infikovaném počítači nic důležitého dělat, hlavně nezadávat žádná hesla, ideálně si je u důležitých věcí(internetové bankovnictví) změnte na jiném počítači. Nejspíše se k nim nedostal, ale člověk nikdy neví a za problémy to nestojí.

Pokud nouzový režim nefunguje nebo v něm vyskakují také reklamy, tak svěřte počítač někomu zkušenějšímu.

Bucpet

Quimby Děkuji za odpověď. Vše vyzkouším. Avast máme a nic nenašel tak potom zkusím znovu. Ještě jednou velice děkuji.

Bucpet

Zdařilo se, takže ještě jednou velký dík. (než se však zdařilo myslím, že by se ode mě mohl učit i ten největší dlaždič)

Quimby

Není vůbec zač, hlavně, že už je vše v pořádku :)