kajicek94

Jak se připravit na měnovou reformu?

Dobrý den,
mám na vás jednu velice abstraktní a snad nepravděpodobnou otázku. Kdyby teď měla přijít měnová reforma Kč jako v roce 1953, tak jak nejlépe předem ochránit finanční prostředky v Kč? Převést je např. na cizoměnový účet přes nějakou službu směnárny, např. jak nabízí RB možnost převedení české složky (Kč) na na zahraniční měnovou (EUR, USD)?

Předem Vám děkuji za odpověď.
kajicek94

Nejlepší odpověď
elkon

Zahraniční „tvrdá“ měna, nebo lukrativní pozemky (údržba nic nestojí, oproti nemovitostem).

Další odpovědi
Drap

Uložit do zlata, případně do pozemků, nebo jiných nemovitostí.

Emefej

Drahé kovy a nemovitosti.

Arne1

Pro takové případy existuje spoření do drahých kovů. To je ale dlouhodobá záležitost. Krátkodobě by co píšeš mohlo pomoci, vtip je ale v tom, že se to dopředu nedozvíš. Taková akce je nejpřísněji střežené státní tajemství a provalí se až v okamžiku vyhlášení. Přečti si něco o roku 1953.
To ale byla měnová reforma mající za účet zlikvidovat u lidí přebytečné peníze, běžné měnové reformy které se dělávají jsou jen takzvané denominace, tj. škrtne se několik nul aby číselné hodnoty peněz byly v rozumném rozsahu.

paul1

Takto by to šlo. Jen doufám, že se nic takového nestane (myslím tím tu reformu).

dubraro

Přijde na to, o kolik peněz se jedná. Podle toho zvolit přeměnu peněz na jiné hodnotné předměty – pozemky, nemovitosti, drahé kovy, starožitnosti, věci dlouhodobé spotřeby, výrobní prostředky, alkohol, trvanlivé potraviny…

JežíšKristus

Kryptoměny v průměru nabírají na hodnotě, zatímco veškeré tradiční fiat měny v čase devalvovaly.

Čecho_slovák

elkon, ty si myslíš, že lukrativní pozemky se nemusí udržovat? Víš co dnes stojí sečení trávy?

Disraeli

Někomu navíc uniká, že pozemek je nemovitost… údržba pozemků nic nestojí oproti nemovitostem tudíž nedává smysl.
Záleží na účely a dalších zohlednění, tedy záleží, co chceš s nějakým tím bytem/domem a podobně dělat. Takové příjmy jsou zpravidla větší, než z pozemku (bavím se hlavně o pronájmu). Nákady na provoz domu a jeho údržbu atd. tam jsou, ale taky záleží, co s tím chceš dělat (užívat to, pronajímat, nechávat „ladem“, vybavený, nevybavený a podobně,… Na to jsou i firmy, které spravují domy a vůbec nemovivtosti, ale i majetek vůbec… a zrovna sečení nestojí skoro nic… ale jsou tu třeba daně z nemov. věcí, různé náklady a poplatky, ale to už taky opravdu záleží na účelu, typu a vůbec celkovém zohlednění. Upřednostnil bych každopádně jiné způsoby, než nemovitosti – i když proti nim nic nemám, ale nespoléhal bych se na ně jako na jedinou jistotu).

Pokud ti nejde o příjmy (což je chyba), ale jen o „udržení“, uchování hodnoty, popřípadě třeba mírné zhodnocení, tak jsou lepší věci než nemovitosti všeobecně. Raději ty kovy, obzvláť zlato – protože to je stabilním uchovatelem hodnoty. Jakákoli nestabilita v měně se zlata zpravdila nedotkne (snad jen v pozitivním smyslu – že když jdem hodnota měny do kytek, tak se zvýší hodnota zlata… i když samotná hodnota zlata se samozřejmě řídí i podle jiných situací na trhu. Zlato je z hlediska investic vůbec nejlepší pro krizové situace, nejen že si uchová hodnotu, ale infalce a podobně ji může taky pořádně zvýšit). Kurz zlata může jít občas třeba i dolů, ale pak jde zase nahorů, klidně i kolísá, ale prostě se nakonec vždy zvedne. Není se zde čeho bát. Plno idiotů (nejen u zlata), když vidí jak to padá, to hned začne prodávat z obav, že to spadne ještě a ještě níž… zapomínají na to, že se nakupuje, když to jde dolů a prodává, když to jde nahoru… a i když už v tom mám investováno a ono to klesá, tak je to úplně jedno… klesne a pak se zase zvedne.

Alesh

Sečení trávy? Nelze předpokládat, u běžného člověka, že by byl schopen koupit pozemek větší než cca standardní parcela (800 – 1500 m2). Posekat to stačí jednou za rok. Půjčení benzínové sekačky, netuším, kolik vyjde. Ale kdybych řekl, že si ji půjčím od souseda, tak by si řekl třeba 500 Kč, možná 1000 Kč. No a pár hodin práce o pěkné sobotě či neděli. Posekám, shrabu, navezu na kupu (kompost). Pokud bude pozemek bez stromů, terénních nerovností atd. (zkrátka klasická parcela), tak to fakt není žádný velký problém to jednou za rok posekat.

elkon

Tak sekání trávy je zanedbatelná suma (je možno i sjednat sekání zájemcem o seno), proti údržbě nemovitostí a navíc na pozemcích, které jsou výhledově určené pro komerční využití, není často nutné cokoli dělat. Zajímavé jsou právě svou polohou, ne momentální vizáží.

JežíšKristus

Souhlasím s elkonem, zemědělec si to rád poseče, balíky se po sečbě z Čech posílají za tisíce korun do zemí Beneluxu, člověk by řekl blbé seno sláma, ale má to cenu zlata.
Ale úplně nevím, co je náročného na nemovitosti, řada lidí odjíždí z domu na rok pryč, a taky jim barák nespadne.