Zdendis1234

Jak se bránit když veřitel požaduje zaplacení po promlčeci lhůtě?

Dobrý den, členu mé rodiny se stalo, že veřitel chce splatit pohledávku dluhu po promlčecí době. Tedy alespoň se tak domníváme. Byla to půjčka na automobil u banky, kterou z důvodu ztraty zaměstnání nebyl schopen platit. Po roce to chtěl řešit, ale po zaplacení dvou splátek dluhu, mu to finanční situace znovu nedovolila. Od té doby uplynulo skoro 5 let. A nyní se dožadují zaplacení. Jak je to tedy s promlčecí dobou? Je to tak, jak jsme se dočetli 4 roky nebo více? Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Ať si ten Tvůj člen rodiny pořádně přečte uzavřenou smlouvu. Na to se promlčecí lhůta nevztahuje!!!

Další odpovědi
Drap

Nebránit se a zaplatit. V opačném případě ať rodina počítá s exekucemi.

anonym

Mne na celé věci nejvíc překvapuje to, že si někdo půjčí peníze od banky a potom se domnívá, že banka mu dluh promine nebo odpustí. Buď si jistý, že banka určitě nepřipustí jakékoliv promlčení závazků svých klientů. Pokud se berou půjčky, musí se závazky z nich platit. Je jenom na shovívavosti věřitele, pokud dopřeje dlužníkovi čas na to, aby mohl svým závazkům dostát. (Většinou je taková „shovívavost“ náležitě finančně ohodnocena.)
To tě nenapadlo auto prodat, když jsi nebyl schopný splácet půjčku? Teď už z něj máš čtyřletou ojetinu ale i tak by se prodejem určitě dal pořádný kus dluhu smazat.

Doufám, že brzy skončí možnost, aby si dlužníci své osobní finanční problémy řešili na úkor celé společnosti a že bude zrušen osobní bankrot.
Za První republiky se bankrotáři a defraudanti stříleli kvůli ztrátě cti. Dnes si každý hochštapler napůjčuje peníze a potom s tichou duší sedí a nesplácí. Když je nejhůř, tak si ještě vezme další půjčku, vyhlásí osobní bankrot a je „vysmátý“. Kam jsme se to dopracovali?

Neděkuj a zaplať. Hledat možnosti, jak se vyvázat ze svých povinností ti tu bude někdo pomáhat stěží.

led

Pokiaľ si dlžnik nemôže plniť splácanie dlhu, napríklad z dohodu finančnej neschopnosti, môže požiadať o odklad splátky a nový splátkový kalendár. Zjavne toto nebolo spravené.
Vo vašom prípade, v zmysle zmluvy o pôžičke (čítajte celý text zmluvy aj bodky pod čiarou) pri nesplácaní dlžoby váš prípad môže banka riešiť pokusom o zmier – tj splatením dlžoby podľa nového splátkového kalendára. V prípade nesplácania – odmietnutia splácania môže banka problém podstúpiť súdu a následne na exekučné konanie. Pozor pri exekútorovi neplatíte len nesplatenú časť pôžičky, ale i súdne a exekútorské náklady – jednoducho exekútorov nemalý zisk.
Doplňuji:
prosím, prepáčte preklep má byť „z dôvodu finančnej neschopnosti…“

arygnoc

zaplatiť.

prípadne požiadať o osobný bankrot – oddlženie (ale i tak dlžníka neminie povinnosť zaplatiť 30% dlhu).

rigormortis

3, 5 nebo deset, podle typu smlouvy.
Přečtěte si tento článek:
http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/promlceci-doba-se-u-ruznych-pohledavek-lisi/