Anthonios

Jak poznat, který komponent v PC se mi rozbil?

Zdravím všechny čtenáře,
zhruba před týdnem mi počítač začal zlobit. Počítač fungoval většinu času normálně, ale když jsem hrál hru a během ní si na YouTube zapnul třeba písničku, počítač zamrzl a na obrazovce se začaly ukazovat pruhy a následně různobarevné obrazce.
O nějakou dobu později už měl počítač problém i se zapínáním. Aby se mi podařilo zapnout Windows, musel jsem ho nejdříve vypojit ze zásuvky, poté zapojit, počkat několik vteřin a teprve potom se úspěšně zapnul. Jinak mě doprovázely stejné problémy, jako v minulém případě.
Nyní je počítač nefunkční téměř úplně. Zapne se Windows, ale v strašně nízkém rozlišení a pruhy se při startu zobrazují stejně. (Viz přiložený obrázek)
Mohu se tedy zeptat, který nefunkční komponent mohl toto způsobit? Všechny ovladače jsou aktuální.
Vím, že to mohu donést do servisu, ale stejně plánuji v blízké době koupit nový a platit 1500 Kč jen za diagnostiku chyby mě za to nestojí. Když zjistím kde je chyba, jsem schopný si daný komponent vyměnit sám.
Mnohokrát děkuji za jakékoliv rady.
Doplňuji:
http://upnisi­to.cz/images/2015_04/­192IMG_20150425_1­71503.jpg

Nejlepší odpověď
gecco

Tohle může být lecčím…
😉

Takhle z hlavy mne napadá zdroj a videokarta – ale s jistotou ti to neřeknu…
Zkus:

  • počítač vyčistit od prachu (i zdroj – ale samozřejmě odpojený od sítě a i tak počkej, až se vybijí kondíky – třeba přes noc, koukni, jestli neuvidíš nějaké poškození – třeba nafouklý elektrolyt)
  • zkontroluj, zda jsou všechny konektory zapojené (odpojit – zapojit), karty vyndej ze slotů a dej zpět

Pokud tohle nepomůže (a nenajdeš problém) – a nemůžeš zkusmo komponenty měnit, je to na servis.

Další odpovědi
McArthur

Nejdřív počítač vyčisti od prachu, aby se nepřehříval. Když to nepomůže, vyměň grafickou kartu. Podle příznaků je hlavním možným podezřelým. Když to nebude grafickou kartou, pokračuj k napájecímu zdroji, pamětem RAM a nakonec k základní desce.

Základní desku i grafickou kartu můžeš před jakýmkoliv vyměňováním komponent prohlédnout. Zaměř se na kondenzátory. Ty musí být v perfektním stavu. Jakmile se jakýkoliv jeden začne nafukovat, je potřeba ho vyměnit. Na samotnou výměnu kondíku potřebuješ nářadí a hlavně zkušenosti. Snazší je vyměnit celou součástku.

MacinaN

Určitě bude chyba v grafické kartě, ale nejspíš tam bude i něco dalšího, co to způsobilo. Být vámi, vzala bych počítač do opravny a nechala je, ať se o to postarají oni. Já jsem takhle jednou myslela, že to zvládnu, a poškodila jsem základní desku, takže jsem počítač prodala za pár šupů na náhradní díly a ještě jsem si na nový musela vzít půjčku. Díky tomuto srovnávači – https://www.le­takomat.cz/fi­nance/prvni-pujcka-zdarma – jsem sice vybrala celkem výhodně, ale i tak se to pochopitelně nevyplatilo. Takže si určitě nezahrávej, pokud se v tom nevyznáš.