galane

Jak naučit koně lehnout?

Mám kobylku Čt a je trochu bojácná a snažím se s ní dělat různou práci ze země. Chtěla bych jí naučit lehání a nevím jak na to. Pár možností jsem slyšela, ale lehání se spíše dělalo s horské kozy. Předem děkuji za rady

Nejlepší odpověď
vagra

POPIS JAK TOHO DOCÍLIT JE NA

http://www.dga­cek.eu/triky/Tri­ky/Lehnuti.html

Zdroj: http://www.dga­cek.eu/triky/Tri­ky/Lehnuti.html

Další odpovědi
panenka

Zde vám zasílám odkaz s fotkami a postupem jak koně naučit lehnout

Zdroj: http://equi.wz­.cz/lehnuti.html

Zappo

posílám pár rad z knížky-bohužel nemám sem jak dostat obrázky
,neříkám že to bude fungovat ale posílám
Pokládání koně na zem
pokládání koně na zem je jeden z posledních
kroků,které můžete vyzkoušet,pokud jste soustavou prací získali kontrolu nad koněm.Celý cvik by neměl! vypadat taky že se jednoho dne probudíte a řekne te si: Tak a dnes naučím sveho koně lehnout si na zem.Tento přístup je riskantní jako výhra v loterii. Proces učení pokládani koně na zem by měl trvat týdny, v některých případech i měsíce.Existují metody,kdy lze koně položit s použitím malého násilí.Kun se však velmi rychle naučí a brzy vám odpustí.Přesto tyto metody nepoužívám.Myslím si ze je důležitější,pokud má něco podobného fungovat,že kun vše uděla dobrovolně.Zda se jedna o komunikaci a ne o zpusob nějakeho se podvolení násilí,si ověříte snadno. Při komunikaci lze celý výcvik v kterémkoli okamžiku zastavit,popřípadě vrátit zpět.V opačném případě to nelze.Předtím než začnete s treningem,do­poručuji jit se podivat na pastvinu,jakým způsobem si leha vaš kun.Soustředit se na to,co se děje s přední nohou,zadní nohou ,tělem a přenesením váhy.Nejprve je potřeba s koněm nacvičit úkon:Vodítko přehodte na druhou stranu koně.Ruka leží na kohoutku-nejlépe v místech,kde budu v budoucnu dávat koni signál k ulehnutí ze sedla.Beru přední nohu a mírným tlakem zatahuji dále pod břich koně.Kun se musi tento mirny tlak naučit následovat.Pomocí vodítka koně jemně ohébám .Tuto situaci je nutno někdy s koněm nacvičovat několik dní i týdnů.Vše se musí provést bez konského protitlaku.Nej­duležitější je koně neustále odměnovat za každý malý pozitivní pokrok.Dělám to tím že přestávím vyvíjet jakýkolitlak při sebemenší pozitivní reakci koně.Tento ůkon je dobrécvičit tak dlouho,dokud ho kun nedělá úplně bez odporu.Důležité je nechávat vodítko viset na druhé straně.Je nutné neustále opravovat konskou hlavu,aby se otáčela směrem od vás.Jen tak si lehne vždy zády k vám a vy se tak dostanete z dosahu konských kopyt.Vše musí jít lehce a bez jakého koli násilí.Nezapo­mínejte,že i ve volnosti si kun nelehne,pokud se cítí ohroženě.Většinou jde jen o to -poprvé.Pokud si kun již jednou vedle vas lehnul,tak podruhé jde již vše bez problému.Časový harmonogram vypadá asi tak,že první část,takzvaný ukon,budete trenovat minimálně 5–7 dní.Někdy ale 7 týdnů.Nelze to uspěchat,protože vše závisí na důvěře,kterou k vám vaš kun ma.Konečná fáze,kdy si kun lehá,se většinou podaří asi za šest měsíců tréninku.Tento cvik nemá žádný praktický význam v jezdectví.Pokud jde o jakousi vlastnostní zkoušku vlastních schopností.Pokud nejste dost daleko v treningu ze země,kun si nelehne bez použiti náslí (i když třeba jen malého)
Pokud začnete tento cvik trénovat,dbejte vždy především na bezpečnost.Nikdy nesmíte bezdůvodně ohrozit sebe ani svého koně.
HORSEMANSHIP
Přirozené jezdectví
Od Václava Bořánka