jachym10

Jak může stát předejít inflaci z exportu přírodních zdrojů?

Některé státy nespadnou co zhoubné „kletby“ – „resource curse“ – a export těchto zemí jim pomůže ekonomický růst. Avšak jak se tyto státy perou s inflací, která je způsobena zvýšeným exportem?

Odpovědi
Pepa25

Resource curse neboli „prokletí přírodních zdrojů“ nemá s inflací nic společného. Export (nerostných surovin ani ničeho jiného) nezpůsobuje inflaci, export probíhá za cizí měnu, takže se zvyšují devizové rezervy nebo dochází ke zhodnocení domácí měny. Ale ne k inflaci.
Mechanismy, jak se paradox výhodných exportů může negativné projevovat, jsou třeba v odkaze.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Proklet%C3%AD_p­%C5%99%C3%ADrod­n%C3%ADch_zdroj%C5%­AF