Michal Kole

Jak může mít starosta Ruda Řezáč (Marek Vašut) hospodu v seriálu na TV Nova Doktoři z Počátků?

veřejně činná osoba jako je starosta zastupitel, radní asi nemůže podnikat či mít nějakou komerční aktivitu, aby se při hlasování nedostal do nějakého střetu zájmů ?

Nebo to jde nějak obejít ?

Nejlepší odpověď
anonym

V menších obcích nebývá funkce starosty většinou placená a z něčeho žít musí, ne?

Další odpovědi
huxa

Viz Zákon o střetu zájmů č. 159/2006 Sb a funkce starosty je obsažena v Zákonu č. 128/2000 Sb. o obcích § 103 a následné, tento paragraf ti sem budu citovat:

"§ 103

§103 (1) Starosta zastupuje obec navenek.

§103 (2) Starostu a místostarostu (místostarosty) volí do funkcí zastupitelstvo obce z řad svých členů. Starosta a místostarosta musí být občanem České republiky. Za výkon své funkce odpovídají zastupitelstvu ob­ce.

§103 (3) Starosta jmenuje a odvolává se souhlasem ředitele krajského úřadu tajemníka obecního úřadu v souladu se zvláštním zákonem[32b] a stanoví jeho plat podle zvláštních předpisů;[33] bez souhlasu ředitele krajského úřadu je jmenování a odvolání tajemníka obecního úřadu neplatné.

§103 (4) Starosta

  1. odpovídá za včasné objednání přezkoumání hospodaření obce za uplynulý kalendářní rok (§ 42),
  2. plní úkoly zaměstnavatele podle zvláštních předpisů, uzavírá a ukončuje pracovní poměr se zaměstnanci obce a stanoví jim plat podle zvláštních předpisů,[33] pokud není v obci tajemník obecního úřadu; vedoucí odboru jmenuje, odvolává a stanoví jim plat, jen není-li zřízena rada obce,
  3. může po projednání s ředitelem krajského úřadu svěřit komisi výkon přenesené působnosti v určitých věcech,
  4. může požadovat po Policii České republiky spolupráci při zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku,
  5. odpovídá za informování veřejnosti o činnosti obce,[34]
  6. zabezpečuje výkon přenesené působnosti v obcích, kde není tajemník obecního úřadu,
  7. rozhoduje o záležitostech samostatné působnosti obce svěřených mu radou obce,
  8. plní další úkoly stanovené tímto zákonem a zvláštními zákony,
  9. plní obdobné úkoly jako statutární orgán zaměstnavatele podle zvláštních právních předpisů vůči uvolněným členům zastupitelstva a tajemníkovi obecního úřadu.

§103 (5) Starosta svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce, podepisuje spolu s ověřovateli zápis z jednání zastupitelstva obce a zápis z jednání rady obce.

§103 (6) Je-li starosta ze své funkce odvolán nebo se funkce vzdal a není-li současně zvolen nový starosta, vykonává jeho pravomoc až do zvolení starosty místostarosta, kterého určilo zastupitelstvo obce k zastupování starosty (§ 104 odst. 1). Neurčilo-li zastupitelstvo obce místostarostu k zastupování starosty nebo byl-li tento místostarosta z funkce odvolán nebo se funkce vzdal současně se starostou, pověří zastupitelstvo obce výkonem pravomoci starosty některého z členů zastupitelstva ob­ce."

marci1

Myslím, že v některých menších obcích není starosta placen. Dělá to bez odměny za vykonanou práci.

Bobík147

Myslím, že to je třeba tím, že to je televizní seriál? Scénáristé určitě nepíšou děj podle zákonů.

Drap

V současné době jsou všechny funkce stzarosty i v malých obcích placeny. Starosta nebere mzdu pouze tehdy, pokud se jí dobrovolně vzdá.

anonym

přesně, proč by někdo měl ukončit podnikání? Hlavně se nejedná a stčřet zájmů.