autacek

Jak je možné že se uzákonilo, že nový výrobek nemusí vydržet ani dva roky a výrobce (prodejce) za to nenese odpovědnost?

Příklad, koupíte si monitor, ten se za 12 měsíců porouchá, oprava je řešena výměnou za jiný, nový kus, ale ten opět nevydrží o moc déle než 12 měsíců, ovšem tentokráte se již žádného kladného řešení reklamace nedočkáte, protože od koupě původního výrobku uplynulo 24 měsíců.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ze zákona je spotřebitel oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u nového spotřebního zboží v době 24 měsíců od převzetí. Projeví-li se vada v průběhu 6 měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí.
Do záruční doby se nepočítá doba od reklamace zboží až do doby, kdy je kupující povinen po skončení záruční opravy zboží převzít. Tolik https://www.ma­ll.cz/zaruka-zbozi
Já jsem koupil vysavač, u kterého se během půl roku vyskytla stejná vada (přehřívání a vypnutí pojistkou). Nejdřív mi poslali nový a vše se opakovalo, tedy nejspíš jde o konstrukční nebo výrobní vadu. Opět jsem poslal zpět a nyníčekám na vrácení peněz, jak mi bylo přislíbeno. Zdá se, že se jedná o solidní e-shop a nesnaží se z toho vykroutit.

Další odpovědi
led

Predstave si, keby výrobky mali naozajstnú reálnu životnosť.
1 – Koľko ľudí by kúpilo nové výrobky, keď staré sú bez poškodenia a bezchybne fungujú a spĺňajú vaše požiadavky?
2 – Ak by sa nepredávali nové výrobky vo vyššom, než skutočne spotrebiteľmi požadovanom množstve znížil by sa zisk výrobcov. No to by sme si veľa dovolili, okrádať výrobcov o ich zisk (z našich peňazí)! Museli by znížiť stavy pracovníkov na potrebné minimum k zabezpečeniu výroby podľa požiadaviek trhu, aby zamestnávatelia znížili stratu. Veľa podnikateľov by muselo zavrieť prevádzky, zrušiť živnosť a postaviť sa do radu na Úrad práce pre podporu v nezamestnanosti. Zníženie stavov pracovníkov, znamená nárast nezamestnaných na trhu práce. Muselo by sa zo štátnej pokladne dať na sociálny fond pre podporu nezamestnaných a na podporu zamestnanosti viac peňazí. Štátny fond je tvorený aj z daní občanov a podnikateľov.
3 – už nie je socializmus, keď sa vytvárali aj nerentabilné zamestnania, aby ľudia mali prácu.

Váš príklad:
Záručná doba sa predlžuje o dobu záručnej opravy, tj.
od prevzatia reklamovaného výrobku do záručnej opravy po odovzdanie reklamovaného výrobku po záručnej oprave zákazníkovi. Platí to len vtedy, ak záručná reklamácia bola oprávnená a postupovalo sa v zmysle reklamačného poriadku. Takže vtedy už neplatí záručná doba 24 mesiacov, ale 24 mesiacov +čas oprávnenej záručnej opravy.

Drap

To je přece logické. Takovým opatřením se přiblížíme vyspělému světu a zvýšíme spotřebu a tím i zisky,

plebs

Ceny elektroniky klesají raketovým způsobem hlavní důvod, že velkou část výrobků převádějí moudří Evropští kapitalisté do rudé Číny aby i rudý komouš měl zisky. Poté se i ostatní zboží vrací jako jednohubky prodávané u rákosníků.
Čínští komunisté umějí napodobit nejen kabelky botky ale i potraviny na př. padělaná rýže z rudé Číny se vyrábí z brambor a syntetických materiálů používaných při výrobě pryže, jde de fakto o plast a to je nádherná cesta k rakovině / pro labužníky z čínských bister /. Čína je největším znečištˇovatelem planety pesticidy.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

led: máte pravdu, bohužel taková je dnešní filosofie: zisk, vyrábět a pak ještě více vyrábět, zaměstnávat, ať to frčí, ať se obchod točí. Jenže ta filozofie je tak krátkozraká, že by na ni nefungovaly ani Husákovy popelníky na nose. Množství odpadů obludně roste, stejně jako znečištění z výroby, plýtvá se materiály, které jednou dojdou, plýtvá se lidskou prací. Určitě bych našel lepší řešení.

led

Tak, kedže sa nové výrobky neustále „zdokonaľujú“ bydem sa musieť aj ja vizuálne reinkarnovať. Len sa nezľaknite mojej novelizovanej (reinkarnovanej) podoby.

led

Prepáčte drobný smiešny preklep „bydem“ prirodzene má byť „budem“