Jak důkladně promazat disk?

Chystám se prodat notebook, ale rád bych předtím pořádně zformátoval disk. Vím, že i některé smazané údaje se dají obnovit. Jak ho pořádně pročistit?

Nejlepší odpověď
Jarda

Nejjistejsim smazanim je prehrani jinymi daty, napr. samymi nulami. Udajne existuji techniky jak cist jednou ci parkrat prepsany disk, ale nevim o nikom, kdo by totok umel. Takze jednou dvakrat prehrad disk nulami pro normalni spolehlive vymazani staci.

Jelikoz budete vymazavat disk, pak musite notebook nastartovat z nejakeho live systemu (idealne na USB flashce). Doporucuji spustit SLAX (http://www.slax­.org/) a po nastartovani systemu si otevrete konsoli a v ni date prikaz (prepise disk nulami):

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1024

Tento prikaz spustete tolikrat kolikrat chcete prepsat disk.

Pravdepodobne vykonani prikazu bude chvili trvat. Rozhodne toto netestujte na pocitaci, kde nechcete prijit o sva data!!!

Další odpovědi
Tomi2k9

formatovani disku…