nikonus

Fotografování

Mám fotografování jako koníček. Ale množí se mi žádosti od lidí abych jim nafotil svatbu, děti apod. Nemám živnostenský list a takových svateb nebo vyfocených rodinek by bylo jen pár do roka. Myslím, že Živnostenský list by se mi příliš finančně nevyplatil. Lze to vůbec řešit nějak jinak? Nebo ty lidi prostě musím odmítnout? Zas fotit někomu na požádání něco zadarmo je také docela nesmysl.
Doplňuji:
S lidmi problém není, ale třeba profi-fotografové jsou schopni si člověka vyfotit jak fotí svatbu a nahlásit to na FÚ. Prostě klasika.

Odpovědi
anonym

Zkuste dohodu.Říkalo se tomu melouch.Aby se ten slavný vlk nažral a........
Doplňuji:
To mě nenapadlo.

Nuk nuk

Můj manžel fotografuje svatby a začínal také bez ŽL, takže co vím z jeho zkušeností, tak asi takto:

Pokud to jsou Vaši známí, kamarádi apod. nejspíš v tom nikdo neuvidí žádný velký problém a sotva Vás někdo někam bude nahlašovat. I kdyby na stejném místě fotografoval závistivý profesionál, stejně nebude mít čas zjišťovat nic ohledně Vašeho ŽL. Ostatně na každé svatbě, kromě toho objednaného fotografa, fotí kde kdo.

Pokud se Vám ale nabízejí i lidé, které neznáte, už je to trochu riskantní. Pak to záleží na Vás, jestli odmítnete „kšeft“, aby náhodou někdo něco neřekl, nebo budete raději riskovat, že zrovna tenhle zákazník bude příliš důsledný nebo si o tom půjde popovídat s kamarádem fotografem…

Jinak, v dnešní době už je fotografování nezávislé, takže pokud byste se nakonec rozhodl si pro jistotu ŽL udělat, nemusíte mít ani odborné vzdělání.