Stano Zaječí

Exekutor nemůže zablokovat vkladní knížku když mu jí nedáte.Můžete si na ní nechávat posílat výplatu to vím ale má někdo

Nejlepší odpověď
Rentiér 007

Přesně tak vkladní knížku exekutor nezablokuje ! On by jí musel v bance předložit ! Tady je fundovaná odpověd : . Exekuce z účtu v bance neznamená exekuci z vkladních knížek

Exekuce z účtů u peněžních ústavů nese název Přikázání peněžité pohledávky z účtu u peněžního ústavu. Zákon (§ 303 zákona 99/1963 Sb. – Občanský soudní řád – dále jen o.s.ř.) stanoví, že výkon rozhodnutí lze nařídit ohledně běžných, vkladových či jiných účtů vedených v jakékoli měně u peněžního ústavu působícího v tuzemsku, nestanoví-li zákon jinak. Tímto způsobem nejdou postihnout vklady na vkladních knížkách, vkladních listech či jiné formy vkladů. Pro zpeněžení těchto forem vkladů je určen výkon rozhodnutí prodejem movitých věcí.

Další odpovědi
zzzzz

To jer dotaz? Je nesmyslný, exekutor zablokuje i vkladní knížku. A to že mu ji nedáte a vyberete se dá posoudit jako trestný čin maření..... Běžně se za to chodí do vězení:-)))

Filip84

Vkladní knížka je movitá věc (takže to samé, jako auto, cihla, motyka, poleno, nebo třeba rukavice). Exekuční řád pamatuje na exekuci movitých věcí, proto, poněkud, vkladní kněhu nelze fendovat „zablokováním“, nebo příkázáním peněžité pohledávky z účtu finančního ústavu.

To je hezké, ale nejprve si, prosím, prostudujte smluvní podmínky, na základě kterých vám peněžní ústav vkladní knížku zřizuje. Např. v dokumentu „Obchodní podmínky pro vkladní knížky / dětské vkladní knížky“ Poštovní spořitelny (ČSOB) se, hned v čl.I odst.1 pra­ví, že „ČSOB zřizuje a vede fyzickým osobám, občanům České republiky, účet ke vkladní knížce na jméno v české měně …“. Krom pošty nabízí vkladní knížku ještě ČS, její podmínky jsem nenašel (ale s ohledem na tu skutečnost, že na VK lze peněžní prostředky vkládat prostřednictvím vkladových automatů, obávám, se že to bude totožné), nikdo jiný už ne. Takže ano, vkladní knížka je movitá věc, eo ipso, podléhá fendování jako poleno, sekera nebo žebřiňák, nicméně to nic nemění na faktu, že vy máte, u finančního ústavu, zřízen účet, a ta vkladní knížka je jenom jakási „debetka“, kterou ten účet obsluhujete. A pokud máte zřízen, u finančního ústavu, účet, a je na vás nařízena exekuce, exekuční soud (exekutor koná úkony exekučního soudu) může tento účet fendovat jako jakýkoli jiný účet, který je na vás veden u peněžního ústavu.

Pokud by chtěl, potom, exekutor zabavit vkladní knížku jako movitou věc, může, akorát se obávám, že jí nikdo nekoupí, takže můžete být klidný, časem vám jí vrátí.

Dochy

Také mám ten pocit, že nedotknutelnost rachů na VK je nesmysl.

Dochy

nedotknutelnost prachů