Matěj21

Dá se vymáhat právně půjčka 4000 Kč?

Dobrý den všem, zajímalo by mě, zda se dá právně vymáhat půjčka od kamaráda v hodnotě 4000 korun, o které dlužník a věřitel spolu komunikovali přes sociální sítě, ale není uzavřena žádná smlouva o půjčce, pouze internetová konverzace.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Samořejmě. Smlouva o zápůjčce může být klidně i ústní. Daleko důležitejší je mít doklad o předání peněz – pokud to bylo převodem, to je v pohodě, to se dá vždy doložit výpisem, v případě předání hotovosti k tomu musíte mít nějaký doklad nebo svědka.
Doporučuju poslat dlužníkovi doporučený dopis – stojí to pár korun a on uvidí, že to myslíte s vracením vážně. Můžete to nazvat upomínka nebo klidně předžalobní výzva, stačí pár vět typu „Dne xx jsem ti půjčil 4000 Kč, v rozporu s dohodou jsi to zatím nevrátil. Pokud nevrátíš do xxx, budu dluh vymáhat právní cestou“. Pokud by dluh nerozporoval, ale „teď zrovna nemám, počkej mi“, tak doporučuju nechat mu podepsat uznání dluhu, vaše pozice se výrazně zlepší.

Zdroj: https://www.o­tazkanapravni­ka.eu/pravni-poradna-zdarma/pujcka-9

Další odpovědi
Filip84

Jde o spor občanský, vymáhá se žalobou u místně příslušného obecného soudu dlužníka, a protože jde o tzv. bagatelní spor, řízení je jednostoliční, tj. odvolat se nelze.

Pokud budeš chtít, aby Ti soud přiznal i náhradu nákladů řízení, budeš muset žalovanému poslat předžalobní výzvu, na poslední známou adresu a prokazatelně (recommandé, avis de réception).

Žalovat můžeš kohokoli. Můžeš tvrdit, že ti Babiš dluží million a Miloš Virosa půl millionu. Ale aby to soud nezamítl, musíš to nějak doložit.

Důkaz komunikace přes sociální síť? Když pomineme absenci formy, chybí tam důkaz, že ta osoba na druhé straně byla opravdu osoba, o které tvrdíš, že to byla. Když nebude debil, bude tvrdit, že to napsal jeho fakan, nebo se mu tam někdo naboural, nebo tak něco. Od toho máme eIdentitu, nebo elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu authorisované certifikační autority, víme?

Nevím, že by tohle bylo „nahoře“ judikováno. Jestli někdo ví, prosím, sem s tím.

rrihamirek1

vymahat se da cokoliv, otazka spis jaka je sance na uspech a taky si uvedom jake jsou spravni a soudni naklady na takove vymahani

seraphico

Určitě. Má to ale několik otazníků. Bude záležet, co přesně je v té on-line konverzaci. Zda z ní vyplívá, že peníze byly předány, nebo pouze přislíbeny. Jakou formou byly předány. Jestli hotově, nebo převodem. Pokud víš k čemu ty peníze potřeboval a pokud je už použil, tak bude muset prokázat, odkud vzal finanční prostředky k nákupu, což pro některé lidi také nemusí být snadné.

Mnohdy stačí poslat předžalobní výzvu, která tě ke skutečné žalobě nezavazuje, ale na viníka může mít dostatečný vliv.

Tvůj dotaz bych směřoval spíše na nějakou bezplatnou právní poradnu, třeba tuto:

https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/

Tam by ti k tomu mohli říct více.

Michálek1245

Čistě teoreticky ano, prakticky bych tomu moc nevěřil, protože se tomu málo který právník bude chtít věnovat. :) Ale jako fandím vám, ne že ne. Osobně bych to viděl na kamaráda, který má takových půjček více. Ve vlastním zájmu mu navrhněte možnost konsolidace krátkodobých půjček na https://epujcka­.cz/konsolida­ce-kratkodobych-pujcek/ a sám uvidíte, jak se k tomu postaví. Nicméně berte to jako ponaučení. Přijdete v životě i o víc.

Pepa25

Filip84: smlouva o zápůjčce vyžaduje předání věci, tzn. že peníze putovaly z ruky do ruky nebo z účtu na účet. Plkání na sociální síti je bonus, ale jeho případné zpochybnění nezpochybní, že byla ruka (nebo účet), kam se ty peníze přemístily …