Retko

Co znamena transparentni (dostupnost dat)(ve vete)???

„Sluzby spravy dat, jejichz cilem je nabidnout takove prostredi, ktere umozni ridit data nezavisle na aplikacich, vcetne zajisteni jejich transparentni dostupnosti pro vsechny, kteri data vyzaduji“…

Diky
Doplňuji:
Dalsi priklad:

„Mira, do jake je komponenta transparentni ostatnim prvkum“

Nejlepší odpověď
annas

…jejich transparentní dosupnosti ¨= jejich přehledné, zřejmé, jasné, lehce pochopitelné (dostupnosti) a dostupné pro všechny …

Ale zase se mně ta stylizace nějak nelíbí. …

Jinak v oblasti optiky transparentní = průhledný. Další významy se dají odvodit, co je průhledné je viditelné, jasné, zřetelné, zřejmé atd.

Ověřeno ve slovníku.

Doplňuji:
komponenta transparentni ostatnim prvkum

Komponenta = díly, součásti, složky, které jsou přehledné, zřejmé, jasné, lehce pochopitelné pro ostatní prvky …

Bez zapojení kontextu se někdy těžko význam vysvětluje. Co jsem uvedla, je význam základní – pro pochopení.

Další odpovědi
anonym

…„transparentní dostupnost“… – v tomto případě, zřejmě, znamená, že data a jejich struktura (a původ) jsou jasné a přehledné (že v podstatě daný datový sklad nefunguje jako černá skříňka, ze které nějaká data vypadnou, aniž by uživatel věděl, o jaká data jde).
…„je komponenta transparentní“… – pokud se tato věta vztahuje k předešlé, pak jde nejspíše o komponentu softwarovou – tedy obdobně, je zřejmé a zřetelné, jak daná komponenta zpracovává data vstupní na výstupní (např. výběr, agregace a setřídění… podmnožiny databáze).
Každopádně – takto vytrženy z kontextu působí věty kostrbatě a ´podivně´.