Zacheus

Co znamená úsloví „v Liberci buď prší, nebo je to do kopce“?

Nejlepší odpověď
annas

Najdete v odkazu. Neznám, nejsem z této oblasti. jen vím, že je to členlitý kraj, který se rozprotsírá mezi horami. kde převažuje chladné deštivé počasí.

To jsem si ověřila.
https://prvk.kraj-lbc.cz/klimaticke-podminky

„Základní klimatické charakteristiky se na území kraje výrazněji odlišují v prostoru Jizerských hor, Krkonoš a Lužických hor, kde převažuje chladné a vlhčí klima od relativně teplých a sušších oblastí navazujících vrchovin a pahorkatin, až po nejteplejší oblast v nivě Jizery ve směru od Turnova k jihu a okolí Hrádku n.Nisou. Celkem lze na území kraje vymezit devět klimatických oblastí, a to šest s mírně teplých, a tři chladné.“

Geostezka – příběh liberecké žuly.
Jde o souvislost s urbánní geodiverzitou.

"Pojem geodiverzita označuje rozmanitost neživé přírody. Podobně jako pojem biodiverzita se zabývá široce pojatým biologickým bohatstvím, geodiverzita nezahrnuje pouze kameny, ale také třeba reliéf, vodu, mikroklima apod.

Urbánní pak souvisí s tím, že neživé přírody si obvykle všímáme hlavně mimo město, v horách, pouštích, opuštěných oblastech apod., ale ona nás obklopuje úplně všude, i ve městě. V rámci projektu se věnujeme tomu, jak člověk neživou přírodu ve městě vnímá, co pro něj znamená, a chceme ji běžnému člověku zpřístupnit tak, aby to bylo zajímavé z hlediska vzdělávání nebo také turistického ruchu.

Geodiverzitu Liberce dobře ilustruje známé rčení, že v Liberci buď prší nebo sněží anebo jdeš do kopce. Kopce – to je liberecký reliéf, časté srážky jsou zde také kvůli tomuto reliéfu.
" atd.

https://www.tul­.cz/2021/04/09/ge­ostezka-pribeh-liberecke-zuly/

Další odpovědi
Drap

Znamená to , že buď je to do kopce, nebo prší, Co je na tom nejasného? Město Liberec leží na velmi členitém území a výskyt srážek je v této lokalitě zřejmě nad průměrem ČR.

marci1

Podještědské pranostiky:
Když není vidět Ještěd, bude pršet. Když je vidět, prší…
V Liberci buď prší nebo to je do kopce… V Liberci stále prší a je to stále do kopce. V Liberci je to stále proti větru. 🙂
https://necyklo­pedie.org/wiki/Je%C5%A1t­%C4%9Bd

EKSOT123

Nevěděl jsem, že to je původem z Afriky. Ale dík za milé připomenutí, můžu potvrdit, že je to výstižné, páč jsem tam bydlel. Možná je ten terén důvodem, že Liberecko je kolébkou řady sportovců. Je tam pěkně, ale tamní rok se mi ve srovnání s Moravou zdál jakýsi šedý, s krátkým létem. Taky je to město žuly, rododendronů, dříve i textilní a sklářské. Nebo i divoké zvěře uprostřed města (protože ve městě je spousta tzv. lesoparků, kde bydlí nejen spousta bezdomovců, ale i zvěře. Není problém kousek od paneláku během chvilky nasbírat kyblík borůvek nebo malin.) Jo, zapomněl jsem na krásné dívky, v tom se ten kraj podobá Vysočině 🙂

Alesh

LOL, tohle jsem asi nikdy neslyšel, ale před několik dny jsem tam byl, zaparkoval u přehrady a pak jsem šel v dešti do kopce… fakt nekecám. Takže to bude pravda! 🙂

Ametyst

Nevlídný to kraj.

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=cXc0kS_U­upY

jáára

Tohle jsem neznal. Na Reichenberg to sedí perfektně.

Dochy

Že je tam asi dost cyklistů 😉

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.