Lgee

Co to znamená podmnožina?

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Podmno%C5%BE­ina

Moc tomu nerozumím. Část celku?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Podmnožina je typ množiny, která CELÁ (všechny její prvky) náleží nadřazené množině (nadmnožině). Rokio to vysvětlení DOST zmastil, NEMUSÍ jít jen o JEDEN prvek, může jít klidně o soubor prvků. Tedy dle jeho příkladu>
Množina žáků ve třídě se skládá z prvků (žáci). Ty lze libovolně seskupovat do podmnožin, např. podmnožina dívek, podmnožina chlapců [jde tedy o vícečetné (pod)množiny], ale může obsahovat i jednoprvkové (pod)množiny, třeba „žák Rokio“ anebo i prázdné podmnožiny (nemají žádný prvek/žáka). Tyhle formalismy se dnes učí na ZŠ, a i když to působí triviálně (k čemu je to dobré?), tak je důležité je ovládat. Později až/pokud se dostaneš k různým teoriím množin, tomu porozumíš, především s ohledem na nekonečna, jejich typy a obecně matematickou logiku. 🙂

Další odpovědi
Dochy

Rokio to má chybně.
Podmnožina je množina, která obsahuje pouze prvky z nadmnožiny a žádné jiné.
Množina spolužáků (z Tvé třídy) jsou například všichni spolužáci, kteří navštěvují stejnou třídu jako ty (ale v přísnějším smyslu by to bylo bez Tebe). Množina spolužaček je podmnožinou spolužáků. Množina spolužáků-chlapců je také podmnožinou spolužáků

Člen skupiny, jak uvádí Rokio, by byl prvkem té množiny. Tj. např. Renata je prvkem množiny spolužáci a zároveň prvkem množiny spolužačky. Není prvkem množiny spolužáci-chlapci.

Rokio

Člen skupiny.

U třídy je to žák, u sportovního týmu je to sportovec, u vojska je to voják…

Dochy

Aliene, proč máme skoro stejné příklady? 😉 To stačí aby Rokio napsal „žák“ a lítáme v tom??? 😉

aliendrone

Dochy>>> To proto, že umíš dobře opisovat (BEZ DOVOLENÍ/kompen­zace, když už ne prachy, tak alespoň sváča lakomče!), muehehe. Ale co můžu čekat od gangstera Dochyho, že? 😉8-)

Lgee

Rokio – takže část celku? Protože žák že třídy je část té třídy ne?

aliendrone

Lgee>>> V podstatě ANO, je to část celku, ale taková, že CELÁ náleží celku (nadmnožině).