Avatar uživatele
Syd

Co s reziduem po krtkování v záchodě?

Po 23 letech se mi podařilo ucpat záchod. Nakonec se mi ho podařilo uvolnit hydroxidem sodným (asi 5 víček), poté jsem záchod myla klasickým čističem wc a štětkou, a když slehla pěna, objevilo se na dně nějaké převážně bílé, místy hnědé tvrdé reziduum. Vypadá to jako zkrystalizovanej cukr. Měla jsem tip, že to je nerozpuštěnej zbytek krtka, tak jsem tam nalila znova horkou vodu, ale nerozpustilo se to. Druhá možnost je, že krtek částečně narušil vodní kámen v sifonu, kterej spadal na dno a tam po vychladnutí zatuhnul. S tím rozdílem, že klasickej vodní kámen je hnědej, tohle je skoro bílý. Nějaký nápady?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Filip84 před 14 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

Jj, to jsem řešil, několikrát! 😅

V podstatě máš na výběr ze třech možností, jak to řešit:

  1. Nová mísa, nebo nášlapná výserna, nebo tak něco. To „residuum“ je zkalcifikovaná moč a exkrementy. Taková zkamenělina. Mechanicky ji neodstraníš, úplně, na to je mísa moc křehká. Jak si popíšeme dál, odstranit se to dá, tak nebo tak, více či méně, vždy to má, ovšem, svý „ale“. Pokud vyměníš mísu, máš to nejlepší.
  2. Kyselina chlorovodíková. To používám já. Má to své výhody i nevýhody a není to úplně správný postup, lege artis! Je to jednoduché: koupíš to normálně u materialisty, naliješ tam trochu, počkáš na reakci. Musíš vypnout proud a hodně větrat (dělej to v létě! 😅), jímá hořlavý a výbušný vodík! Nalít tam toho musíš opravdu trochu a čekat, kdyžtak trochu přidat, jinak hrozí, že si zaplavíš byt sračkami, doslova! Ta kyselina chlorovodíková ty kalcifikovaný chcance a sračky rozpustí, pomalu, ale jistě. Výsledkem bude čistá mísa, ALE to naruší glasuru, a o to rychleji se ty kalcifikace budou rychleji tvořit. ALE jímá při tom vodík, ten je výbušný a dráždí dýchací cesty. Je to něco, jako likvidovat sršní hnízdo: nic na tom není, ALE to není pro většinu lidí!
  3. Mechanická cesta. Lege artis postup, opatrně to odsekat, jak to jenom jde, a pak použít čistící prostředky dedikované na čištění mís. Zdlouhavé, namáhavé, nikdy se neodstraní úplně všechno. Jestli si to neuděláš sama, je lepší koupit novou mísu.

Já volím kyselinu: s praktickou lučbou jsem kamarád, a když tam toho liješ trochu, a jak to splachuješ, hodně, hodně ředíš, za odpoledne Ti to, postupně, odstraní ty kalcifikace všecky. A na X let je pokoj. Ovšem, jak říkám, má to svý ALE! 😅

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Podle popisu by se mohlo jednat o zbytky krtka, popřípadě skutečně o kusy vodního kamene, které se uvolnily. Často se stává, že vodní kámen, který je v kontaktu s chemikáliemi, může změnit svoji barvu, a tak by mohl být bílý.

Můžeš zkusit další metody, jak se těchto reziduí zbavit. Například použít octa nebo kyseliny citronové, která je dobrá na odstraňování vodního kamene. Můžeš také zkusit reziduum odstranit mechanicky, například starou kartáčkem na zuby či speciálním nástrojem na odstraňování vodního kamene.

Pokud by v žádném případě nereagovalo na žádné z těchto metod, mohlo by se jednat o něco vážnějšího, co maže vyžadovat pomoc odborníka. V takovém případě bych doporučila kontaktovat odborníka na instalatérské prá­ce.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Syd

Filip84: No tak to je teda hezký. To kdybych věděla, tak jsem počkala, až se vrátí přítel z nákupu zvonu. Mam s krtkem nejlepší zkušenosti při čištění odpadů v umyvadlech, ve kterých ale tou dobou nebývá nakakáno.

Avatar uživatele
Filip84

Syd: Jak tlustou vrstvu tam toho zkalcifikovanýho máš? Odhadem …

Nový příspěvek