Co je to dumpingová cena ?

Nejlepší odpověď
atriplex

Cena pod výrobními náklady. Účelem počátečního prodělku je likvidace konkurence a následné zvýšení ceny, která již nebude snižována konkurencí.

Další odpovědi
baghira

Dumpingová cena, zkráceně jen dumping, je jednou z forem nekalé soutěže postižitelné antimonopolním úřadem. Je to cena služby či zboží, která nepokrývá náklady na výrobu.

To, co píše lexx je samozřejmě nesmysl – drobný obchodník není pro supermarket žádnou konkurencí. Tyhlety řetězce si konkurují především mezi sebou, a nějaký usmolený hokynář je vůbec nezajímá. Samozřejmě že ten obchodníček zkrachuje, ale žádné zvýšení ceny nenastane, protože konkurence v podobě jiného supermarketu stále hrozí.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kilo-krystaloveho-cukru-38-korun-mate-u-vas-taky-takove-ceny
V téhle otázce se poukazuje na to, že hokynář má cukr dvojnásobně dražší než supermarket – opravdu to jako zákazníci tak chceme? Malé krámky mají konkurovat službami, které supermarkety neposkytují, nikdy ale nemůžou konkurovat cenou.

lexx

Cenová podbízivost. běžné u kapitálově silných řetězců supermarketů. sníží na čas cenu až do oblasti ztráty, konkurence (malé krámky, večerky…) to nevydrží a padne, oni ne, vydělají jinde a pak vyšší ceny vrátí zpět. také v zahraničním obchodu, dovozu. krásný příklad je ČR kde se vyrábět nevyplatí už (skoro) nic a to navzdory našim mizerným mzdám a tedy nižším vlastním nákladům. pro hospodářství cesta do pekel.