Achilles

co je to apple mac?

Odpovědi
Michal Kole

značkový počítač nekompatibilní s aplikacemi Windows (jsou potřeba tzv. emulátory).

huxa

doplním kolesu, je to počítač od applu, nedokáže otevřít (tak jako linux) soubory exe, musíš si stahnout jeden prográmek, který ti to otevře. (nemusí to být emulátor, spíše gagteg).

led

Značka, ktorá už skoro od začiatku počítačov (v dnešnej podobe) sa drží na špičke tak ako vo výrobe hardware (techniky) tak i software (programu). Jej najväčší súper je Microsoft, s ktorým si občas striedajú prvenstvo.
Základný rozdiel medzi nimi je v
použitom harware – procesore a jeho dizajnovom a technickom spracovaní
použitom software – pracuje na inom princípe, na rozdiel od Windowsu sa napríklad nenabaľuje (u win sa každá práca zapisuje do rôznych položiek, kde ostáva aj po skončení práce), inštalácie prebiehajú za iných podmienok.
Heslo Apple je Kvalita. voľne preložené: Zákazník chce kvalitu, tak ju dostane (aj zaplatí)

jpau

Kristovi rány.

Mac je v dnešní době (posledních pět let) normální x86 počítač (tzn. naprosto normální železo), které (podle některých) patří k těm lepším (…nejlepším) na trhu. Jestli je to pravda – posuď sám.

Co se týče kompatibility. Jelikož je tam x86tka, tak můžeš nahrát co chceš za systém (Windows, Linux, cokoli). Smaozřejmě je k dispozici jako výchozí platforma OS-X, což je jistá modifikace někde Unixu, spíš myslím BSD, běžící na zastaralém filesystému s kolotočářským designem… O kvalitách OS-X se opět musíš přesvědčit sám, zkušenost nemám a ani ji k životu nepotřebuji.

K podpoře aplikací – tím že si tam můžeš nahrát jaký systém chceš je toto téma mimo. Pokud by jsi chtěl používat OS-X tak si nejsem jistý, zda-li existují vůbec nějaké emulátory pro tuto platformu. Nicméně vůbec – emulace je velice rozsáhlá disciplína a tyto stránky nejsou vhodným prostředím pro její řešení. V pro domácí využití by se dal uplatnit nějaký virtualizační nástroj (vbox, vmware, cokoli), pro který Apple HW nabízí dostatečný „výkon“ (nikoli za ty peníze). Pak můžeš paralelně používat několik systémů včetně aplikací. Samozřejmě jsou tu další možnosti jako třeba multiboot apod… Více viz. specializované we­by.

Závěrem, mohlo by to celé vyznít tak, že jsem odpůrcem této platformy – není to tak, produkty Apple jsou mi ukradené. Myslím si, že lepší volba než Mac je nějaká profesionální sestava (např. HP má pěkné), popř. místo Macbooků nějaký Thinkpad – pohybují se cenově stejně (cca 30 – 60k, nepočítám Edge, to je sračka), samozřejmě ať si každý koupí co chce…

marek.29

Hlavně je to hodně luxusní záležitost, která je k vidění spíš v USA, než tady u nás. V ČR k vidění snad jen u Apple nadšenců. Na Mac si musíš připravit řádově 28tis. Kč, ale do obyváku pak můžeš pořádat placený turistický prohlídky :) Stačí se naučit jinej operační systém (Mac OS) a budeš za pána ;)
Jinak tady bližší info od výrobce: http://www.ap­ple.com/cz/imac/