Helci

Co je depozit? Jaký je rozdíl mezi depozitem a kaucí?

Nejlepší odpověď
Lencis

depozit, nebo také deposit, depozitum, depositum znamená:

  • vklad, vložená částka či uložená věc nebo peníze, tedy movitá věc svěřená do odborné úschovy či peněžní prostředky, cenné papíry apod., které se ukládají do peněžních ústavů

kauce znamená:

  • zajištění závazku složením částky peněz, vkladní knížkou apod., jde tedy o záruku, jistotu, jistinu.

Depozit je tedy např. finanční obnos, který vložíš na vkladní knížku či účet. Případně je to vklad, který pak zprostředkovaně použiješ jako „zálohu“ na nějaký nákup (viz blokovací depozitum)
kauce je obnos, kterým se jen „někdo jistí“, nejtypičtějším příkladem je kauce zaplacená osobou, která má být souzená. Zaplatí kauci a může čekat na soud a rozsudek doma a ne ve vazbě.

Další odpovědi
Dandi

Depozit je vklad a kauce je zajištění závazku složením částky peněz, vkladní knížkou apod., záruka, jistota.
Například u koupi bytu se skládá blokovací depozitum, aby kupující měl zajištěnu rezervaci bytu a kauce se skládá při pronájmu a obvykle se po ukončení pronájmu vrací.

alenka901

depozit, deposit, depozitum, depositum >> vklad; vložená částka; uložená věc nebo peníze

depozitář, depositář >> prostor pro uložení sbírek, sklad; uschovatel

depozitní, depositní >> vložený, uložený,deponovaný (např. vklad), depotní; přijímající vklady nebo cenné papíry k úschově a správě (banka)

kauce >> (práv.) zajištění závazku složením částky peněz, vkladní knížkou apod., záruka, jistota