Avatar uživatele
bolak

Co by se přesně stalo, krok za krokem, kdyby si nějaká země začala sama vyrábět peníze a rozdávat je lidem…

…případně jen státním institucím?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu, Beer4Real, gagaga, petra15 před 3751 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
lukas.zmizik

To je jednoduché. Přišel bys do pekárny a řekl bys „Jeden chleba prosím!“ a položil bys na pult tisícikorunu. Prodavačka by řekla: „Nic lepšího nemáte? Sundejte si aspoň trenýrky nebo náušnici, tyhle papírky co mě cpete mi k ničemu nejsou, včera se mě povalovaly před vchodem a kdo to má furt uklízet!“

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

1. nešťastní lidé by byli hodně veselí
2.lidé této země by svou radostí ovládli svět po vzoru- usmívej se, budeš bohatá
3.lidé celého světa by byli napřed hodně a pak hodně málo veselí
4.lidé by byli nasraní, páč by nemohli žrát koupený hotovky
5.umřel bych s pocitem, že to stálo za to

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Ty nevíš co je bankrot ?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Každá země si vyrabí sama peníze, ale žádná je jen tak nerozdává.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
postcd

to by vláda byla proti všem lidem co něco vyrábí, produkují, prodávají. ti by museli za to chtít čím dále více peněz. až bys chodil pro rohlíky s igelitkou plnou peněz a to už by se nevyplatilo manipulovat s takovými stohy peněz. vyhledej si slovo hyperinflace: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hyperinfla­ce . lidi by asi pak začali směňovat věci za věci / služby za služby apod. a podle mě by jakékoliv hromadnější podnikání zkrachovalo , nevím

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Podobné otázky mně občas dává náš šestiletý vnuk a většinou mu odpovídám podobně jako kolega lukas.zmizík.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

O čem to proboha mluvíš, jaképak co by bylo? Podívej se z okna. Od doby, co nejsou bankovky kryty zlatem, tu přece takovou situaci máme. Cožpak se stát netváří, že nám ty „papírky“ blahosklonně dává za nic?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hamon

Dost záleží na tom, jak rychle by je rozdávala. Kdyby každému, kdo přijde, dala kolik by chtěl, okamžitě, prakticky ze dne na den, by byla situace taková, jak ji zde lidé popisují.

Pokud by to bylo např. pět tisíc na osobu a měsíc, část populace by je hned utratila. Stoupla by poptávka po zboží, ceny by se zvedaly, začali by utrácet i ti, kteří dosud neutráceli… až by se opět našla rovnováha.

Problém by byl v mezinárodním obchodě. Pokud by měla země dostatek přírodních surovin a možnost využívat obnovitelné zdroje (aby musela dovážet jen naprosté minimum), pak by došlo k používání dvojí měny – ve vnitrostátním styku by se používala původní, rozdávaná měna, v mezinárodním by se používalo to, co by dostávala za vývoz surovin. Kdyby neměla dost surovin, ta měna by ztratila hodnotu a stát by přestal být pro invetsory důvěryhodný. Stát by nemohl dovážet a lidé by nemohli nakupovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Předchází devalvace…
Pokud by takový stát byl ve všem soběstačný nestalo by se asi nic :)
Za hranicemi nic nekoupíš!
Turista, který přijede dostane za svou měnu „majlant“ :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

dudu: jasně, ale vy všichni píšete jak by to dopadlo, a mě zajímá hlavně ten začátek a průběh, co všechno by se postupně odehrávalo ve všech koutech české rabubliky

proto je v otázce to „krok za krokem“, jsem totiž asi jediný, kdo si to neumí všechno tak úplně do podrobností představit, omlouvám se všem za svou duševní malost..

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek