Historie úprav

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 25.září 11:14

hodně zalévat , chtějí hodně vody – a koupit hořkou sůl , zřejmě jim také chybí minerály

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 25.září 12:45

hodně zalévat , chtějí hodně vody – a koupit hořkou sůl , zřejmě jim také chybí minerály
Doplňuji:
Hnědnutí a následné odumírání větví thújí je velmi častý neduh těchto okrasných stromů.
Příznakově velmi podobná poškození mohou způsobovat odlišné příčiny:

Velmi častou příčinou hnědnutí a zasychání konců výhonů je sucho (především na jaře, po zimě) nebo posypové soli. V tomto případě na napadených částech nejsou žádné příznaky poškození hmyzem nebo houbovou infekcí.

Další příčinou může být nedostatek hořčíku – důležité živiny všech zahradních plodin. Při nedostatku hořčíku rostliny nedosahují výborné jakosti, listová zeleň není dostatečně sytá, listy mezi nervaturou žloutnou a později až hnědnou a rostliny chřadnou. Hořčíku často bývá nedostatek tam, kde se jím nehnojí. Také při intenzivních srážkách nebo zavlažování jeho zásoby v půdě klesají v důsledku vyplavování do hlubších vrstev. Hořčík je důležitou a nezastupitelnou stavební látkou chlorofylu listové zeleně a tím i podmínkou fotosyntézy. Hořčík snadno doplníme krystalickou hořkou solí (100% rozpustnou) nebo hořkou solí tekutou.

V případě napadení houbami Kabatina thujae nebo Didymascella thujina, jsou příznaky zřetelné většinou až koncem léta a na bázi odumřelých výhonů jsou zřetelné drobné černé plodničky, nebo naduřelé polštářkovité plodnice. Rozvoj houbových chorob je podporován nedostatkem vápníku a hořčíku. Proti oběma houbovým původcům poškození se doporučuje ošetření fungicidním přípravkem DITHANE DG a to od konce května a postřiky opakovat třikrát po 2 až 3 týdnech