Savier

Proč když dám do mikrovlnky kovový předmět, tak vznikne elektrický výboj, zatímco stěny mikrovlnky jsou kovové, a nic?

Stěny jsou kovové a žádný výboj nevzniká.

Nejlepší odpověď
Tonda Káňa

Mikrovlnka funguje tak, že díky mikrovlnnému záření (elektromagnetické záření o určitých frekvencích), které pohlcují molekuly vody v jídle, se pokrm ohřívá. Ovšem elektromagnetické záření má jak magnetickou, tak elektrickou složku. Tedy proto s kovem může vzniknout problém.

Jde o to, že ty stěny jsou vyrobeny tak, aby se na nich náboj nehromadil, jsou hladké a jsou i uzemněné. U toho kovového materiálu se tam pak může nahromadit náboj (který je u vodičů volný) a může dojít k jiskření, k výboji v plynu. U těch hrotů se to pak nazývá koróna, mrkni na obrázky. Hlavně jsou blbý hroty, tam je hustota náboje pak největší…

Další odpovědi
Filip84

Luigi Galvani provedl v roce 1771 pokus s mrtvou žábou: vytvořil galvanický článek, a do žabích stehen pouštěl proud – žabí stehna se pohybovala.

Mikrovlnná trouba funguje na obdobném principu, akorát že pohybu molekul vody ve vloženém předmětu nezpůsobují „dráty“, které by k němu vedly, ale elektromagnetické vlny o vysoké frekvenci. Elektromagnetické vlny o vysoké frekvenci způsobí rozkmitání molekul vody ve vloženém předmětu, no a pohyb generuje teplo, že, proto některé jídlo nelze v mikrovlnné troubě ohřát, a proto má ohřev v mikrovlnné troubě vliv na chuť jídla.

Když vložíš do mikrovlnný trouby železný bazmeg, tak 1. tam není potravina, která by obsahovala molekuly vody, do kterých by to záření směřovalo, molekuly vody rozkmitalo, a tím se (jakoby) spotřebovalo a 2. je tam hodně elektromagnetických vln, a když je někde hodně elektromagnetických vln, které se o něco odráží, vzniká blesk. 🤷‍♀️

Na obdobném principu funguje bleskosvod. Je to železný bazmeg co nejvýše, eo ipso, přitahuje elektromagnetický náboj. No jo, jenže bleskosvod je kabelem doveden do země, což se zove uzemnění, takže ten elektromagnetický náboj do bleskosvodu narazí a bleskosvod ho odvede do země.

Představ si, že postavíš Divišův bleskosvod (který on nazval „meteorologický stroj“; ale v Ptákolanu na sídlišti to, prosím, nestav, lapalo by to blesky, děsilo fakany a křupani by Tě upálili! 😜😂), ale nepostavíš ho na ocelovým sloupu, ale na sloupu z nějakého nevodivého a nehořlavého plastu (aby vydržel tu teplotu). Tak protože Divišův bleskosvod „byla … soustava 400 kovových hrotů“ (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prokop_Divi%C5%A1), tak by se ty blesky na tom mezi sebou odrážely a vznikl by podobný effekt, jako v mikrovlnný troubě, když do ní vrazíš železný bazmeg.

Stěny máš uzemněny, to za prvé, a za druhé, většinu elektromagnetického záření ti „pohltí“ to ohřívaný jídlo. Proto blesk nevznikne! 😎😃

Dochy

Protože bedna mikrovlnky je kompaktní, víceméně nemá žádný konec, ze kterého by to mohlo jiskřit. Pro mikrovlné záření je to souvislá plocha (otvory jsou výrazně menší než vlnová délka mikrovln, takže je mikrovlny „nevidí“), která to záření velmi efektivně odráží. S menším kusem uvnitř to tak už není.