EKSOT123

Mám to pravopisně správně?

  1. Housata a kachňata běhala po dvoře.
  2. Koza a housata běhali po dvoře.
  3. Kuřata a housata s kachňaty běhali po dvoře.
  4. Koza s housaty běhala po dvoře.
  5. Pes s kuřaty běhal po dvoře.
  6. Kozy se psy běhaly po dvoře.
  7. Kozy a psi běhali po dvoře.

Nejlepší odpověď
Filip84

Já chápu, že jde o rozbor jazykozpytný, ovšem dokážeš si představit, že kozy běhají se psy po dvorku? Vždyť by ty kozy jeblo! 🙈 Nebo že máš housata mezi kozama? Vždyť by je ušlapaly! 🙈🙈🤪

  1. Richtig.
  2. Koza a housata běhaly po dvoře. – podle zásady, že není-li v několikanásobném podmětu jméno rodu mužského životného, a zároveň jestliže je v podmětu alespoň jedno jméno rodu mužského neživotného, nebo rodu ženského, píšeme v přísudku tvrdé -y.
  3. Kuřata a housata s kachňaty běhala po dvoře. – je to kuře, to house, to kachně, tj. všecky podměty jsou rodu středního (das), a jestliže jsou všecky podměty rodu středního, a zároveň v množném čísle, píše se na konci -a.
  4. Koza s housaty běhaly po dvoře. – podle zásady, že skládá-li se několikanásobný podmět ze jmen v rozličných číslech, přičemž podmět tvoří jména rodu středního, a alespoň jedno je v čísle jednotném, příčestí bude -y, a zároveň v případě, že součástí několikanásobného podmětu není jméno rodu mužského životného, leč jméno rodu mužského neživotného, ženského či středního, v přísudku se rovněž píše -y.
  5. Pes s kuřaty běhali po dvoře. – jestliže je složkou několikanásobného podmětu alespoň jedno podstatné jméno rodu mužského životného, ať v čísle množném, nebo jednotném, v přísudku je nutné užít měkké -i.
  6. Koza se psy běhali po dvoře. – stejné pravidlo, jako u bodu 5.
  7. Richtig.

Musel jsem to najít, abych Ti to vysvětlil, takže si to nastuduj ve zdroji.

Zdroj: https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=601#­nadpis5

Další odpovědi
magorvkleci

2. Koza a housata běhaly po dvoře.
3. Kuřata a housata s kachňaty běhala po dvoře.

Rokio

Myslím, že ano. Chybu zde nevidím.

magorvkleci

Filip84: ad 4., 5., 6.: když jsou podměty spojeny predlozkou „s“, tak je možné řídit shodu podle celého podmětu nebo jen podle hlavni části podmětu.