Otazník123

Myslíte si, že bude v Evropě někdy zaveden nepodmíněný příjem?

Podle mě je to jen otázka času. Technologický pokrok je nezastavitelný a mnoho lidí v budoucnu prostě nebude mít práci…

Nejlepší odpověď
Disraeli

Práce nikdy nedojde. Bude vždy dostatek, nehledě na technologický pokrok. To se samozřejmě netýká některých profesí, které vývojem zaniknou nebo se přemění (to ovšem neznamená úbytek práce… Naopak lepší podmínky i pro práci a výdělky).

Další odpovědi
Pepa25

Ne, nebude zaveden nikdy.

terry

O technickém, resp. technologickém pokroku a s ním spojeným úbytkem práce se už hovořilo kdysi velmi, velmi dávno a evidentně to nehrozí.
Pracovat bude vždy potřeba.
A nejen v Evropě.

Alesh

Tak možné je ledacos, i toto. Otázkou je, jak by to mělo fungovat, resp. jakou výši by měl. Určitě není reálné to, že by se ho někdo pokoušel nastavit na úroveň průměrné mzdy nebo tak nějak. V podstatě by to musela být částka, která pro absolutní většinu populace bude znamenat nutnost/potřebu i nadále pracovat, jinak se to samozřejmě okamžitě zhroutí. Pokud to převedu na ČR a současné ceny resp. příjmy. Tak by šlo dát všem třeba 5000 Kč. Jistě se najdou lidi, kteří by z toho dokázali vyžít, ale pro většinu lidí by to znamenalo nutnost dál pracovat. Navíc by to znamenalo vysoké výdaje pro státní kasu a to by nejspíš kompenzovali zvýšené daně pro pracující. Čili v konečném důsledku by si to samozřejmě ti lidé zaplatili sami sobě. Plus by zadotovali netáhla. Dnes netáhla berou dávky, nově by měli zaručený příjem (předpokládám, že místo nich). No, takže při určitém nastavení výše těch částek a daňových sazeb, by to nakonec asi bylo ± stejné jako dnes. Ono to asi ani jinak není možné.

Dochy

Osobně si myslím, že časem k tomu dojde… I když…
„Neopodstatněný nesmysl?“ – místo nepodmíněného příjmu teď máme „6 půlek“ dávek, které se stejně platí z rozpočtu a o kterých rozhodují tisíce lidí placených z rozpočtu. Pokud by to bylo rozumně nastaveno, spousta lidí by žádné dávky řešit nemusela. Aparát pro vyplácení dávek by to byl opravdu jen pro nějaké opodstatněné případy – lidi se zvláštními potřebami (invalidé, dlouhodobě nemocní apod). Nebyl by tu pro lidi, které vyhodili z práce a nechtějí nebo nedokáží si najít nové uplatnění. Odhaduju, že by se aparát pro „sociální podporu“ mohl ztenčit o 50–80%, s trochou štěstí by se snížily podvody. Zjednodušit by se mohli daně. Odpadli by různé nezdanitelné příjmy a slevy na dani, přiznání k dani by se běžný člověk nebál vyplnit sám, z příjmů by se zkrátka přímo vypočítala daň. Každý občan by do svých rukou, nebo do rukou zák. zástupce dostal nějakou rozumnou pevnou částku, která by mněla odpovídat reálným účelně vynaloženým nákladům na prosté přežití.

zjentek

Už aby to bylo. Kdy by taky nechtěl nedělat ze sebe šaška a přesto se najíst, že.

JežíšKristus

Myslím, že v dohledné budoucnosti nikoliv. Blíží se řada krizí, nůžky mezi bohatými a chudými se více rozevírají… práce bude neustále, to říkali už před sto lety, jen nečekali, že nebudou makat lopatou ale budou vyvíjet software.

GM

Ne. Bez práce nejsou koláče.

mosoj

Pohádky jsou nyní v TV!

Disraeli

A ne, k zavedení takového příjmu nedojde, protože je to neopodstatněný nesmysl.