Beatrix.87

Kdy ohlásit živnost na Youtube?

Do budoucna uvažuji o zpeněžení svého YouTube kanálu – členstvím by něco vydělat mohl, ale virál to fakt není, byl by to takový menší přivýdělek do rozpočtu. Ale teď – vyplatilo by se to?

Nemám totiž hlavní zaměstnání (pracuji na dohodu do 10 000) a zařízením živnostenského listu bych se okamžitě stala OSVČ s povinností platit sociální a zdravotní pojištění.

Jestli jsem to dobře pochopila, tak Youtube v partnerském programu vyplácí po dosažení určité částky – ale ta se může v začátcích skládat hodně dlouho a určitě není pravidelná. Stačí živnost ohlásit před první výplatou? A lze po dosažení částky o výplatu hned nezažádat a počkat až se tam peněz „nakupí“ víc? (Je totiž silně nelogické platit odvody na sociální a zdravotní pojištění, když vlastně žádný příjem není…)

Nejlepší odpověď
Filip84

Pokud nejsi zaměstnanec, Tvůj přivýdělek je příležitostný, nemá formu soustavné činnosti, atp., nemusíš danit příjem do Kč 50,000.00 ročně.

Pokud jsi zaměstnanec, Tvůj přivýdělek (krom příjmu ze závislé činnosti), který nemá formu soustavné činnosti, volné živnosti, atd., nemusíš danit, pokud není vyšší, než Kč 20,000.00 ročně.

Mezi příležitostné příjmy se počítají, například, příjmy ze smlouvy o dílo, pronájmu movitých věcí, zemědělské výroby, pokud není provozována jako podnikání, z činnosti včelaře.

Nepatří sem, však, autorské honoráře, ty se musí zdanit vždy.

Nevím, co jsou příjmy z YouTube, asi autorské honoráře – co by to bylo? Musel bych vidět podmínky té smlouvy s YouTube, za co se, vlastně, ty peníze vyplácí. Podle toho se to daní, nebo nedaní.

Vše výše popsané platí, pokud nemáš živnost, ale i v rámci živnosti je nedanitelná roční částka – právě Kč 50,000.00.

Ono nejde o to, jak často a kolik Ti, případně, YouTube zaplatí. Jde o to, jestli to bude za rok 2024 více, než Kč 20,000.00 (jsi zaměstnanec, i když na dohodu, limit 50t se týká, například, invalidních důchodců, nebo lidí „na pracáku“ bez tzv. nekolidujícího zaměstnání) a jestli nepůjde o autorský honorář.

Zdroj: https://www.bu­sinessinfo.cz/clan­ky/prilezitos­tny-prijem-do-50-tisic-nedanite-nesmi-byt-pravidelny-a-s-zivnostenskym-listem/

Další odpovědi
Syd

Ano, sama sis odpověděla. Nejdřív počkej, jestli vůbec něco vyděláš (dost pravděpodobně máš jenom velký oči a nevyděláš vůbec nic). Až kdybys něco vydělala, tak, jak píše Filip, to budeš řešit podle výše příjmu.

da ny

Také nerozumím prostřednímu odstavci.
Pokud nejste státní pojištěnec (student, ID atp.) jistě si platíte ZP.
Jinak byste byla dlužník, zralý na exekutora a kriminál 😉
„Pro osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) se výše pojistného odvíjí od výše minimální mzdy, která se od 1. ledna 2024 zvýšila na 18 900 Kč. Částka posílaná měsíčně na zdravotní pojištění se tak pro OBZP zvyšuje z loňských 2 336 Kč na letošních 2 552 Kč.“
https://www.zpmvcr­.cz/o-nas/aktuality/vyse-uhrad-zdravotniho-pojisteni-v-roce-2024

Beatrix.87

Přesně tohle platím, žádný strach 😉 Jenže sociální neplatím a vznikem živnosti, která je pro Youtube nutná bych musela začít bez ohledu na výdělek a i zdravotní by se dost zvedlo.

Proto mě zajímá, jestli se to musí ohlašovat už jen vstupem do partnerského programu nebo jestli stačí ŽL řešit teprve až to něco skutečně fyzicky vydělá než peníze pošlou.

Pepa25

Nerozumím prostřednímu odstavci: každý musí platit zdravotní pojištění, i OBZP.

Filip84

Pepa: Čemu na tom nerozumíš?

Není to pravda, každý nemusí platit zdravotní pojištění. Veřejné zdravotní pojištění má povinně, eo ipso musí také platit, každý, kdo má na území České republiky trvalý pobyt, tedy, také, osoba bez zdanitelných příjmů, jestliže má na území České republiky, zároveň, trvalý pobyt.

Beatrix.87

Samozřejmě platím zdravotní pojištění. Ale v minimální výši právě jako OBZP. Ohlášením živnosti by vznikla povinnost i platit zdravotní daleko vyšší a také sociální pojištění, které neplatím ani já, ani zaměstnavatel (protože ani jeden nemusíme) A o to mi vlastně jde – a pojištění se platí bez ohledu na výši výdělku.

Co jsem se dočetla, tak na vydělávání na Youtube je nutný živnostenský list. Ale nikde už jsem nedohledala, jestli musí být už jen na to, že se do partnerského programu zapojím nebo stačí počkat, až to něco opravdu fyzicky vydělá…

Filip84

Beatrix: To je jak s malým dítětem: pročti podmínky, nebo sem na ně dej odkaz – já si to hledat nebudu, já to vědět nepotřebuju! 🙄 Tu smlouvu bych musel vidět, co je na tom k nepochopení? 🙄

Relevantní je, je-li ta odměna pojata jako autorský honorář, což z logiky věci předpokládám. U autorských honorářů se daní i Kč 0.01 a logicky na to musí být živnost, s.r.o., nebo tak něco.

Všecko jsem Ti vypsal, není na tom čemu nerozumět. Jestli tomu nerozumíš, najdi si něco, čemu rozumíš.

Beatrix.87

No, tady jde spíš o to, že asi nebyla pochopena moje otázka. Myslím, že z ní jasně vyplývá, že ještě žádnou smlouvu nemám a jenom o ní do budoucna uvažuju. A nejde mi o placení daní, ale o to, KDY musím nahlásit tu živnost.

Jestli ta povinnost vzniká už zmáčknutím tlačítka „zapojit se do partnerského programu“, aniž bych vydělala korunu. (V Německu to tak třeba není, ale tady nejsme v Německu, že).
Nebo jestli stačí ohlásit to, až se něco nasbírá na účtu YT, který to pak teprve od nějaké výše částky pošle – protože to může ze začátku trvat klidně několik měsíců.

Na tohle jsem teda fakt odpověď nedostala, sorry – a nikde to nemůžu dohledat.

Ptám se na konkrétní věc, ne na všeobecné podmínky placení daní. Takže prosím odpovědi, které na to odpovědět dokážou 😉🙏