Hammy

Jaký je rozdíl mezi zapojení paměti RAM Dual Channel nebo Single?

Mám na základové desce 4 sloty na RAMky, z nichž ve 2 jsou zapojené RAMky duálově. Jaký by byl rozdíl, kdyby byla každá paměť zapojená v jiné barvě? Jaký vliv by to mělo na výkon PC?

Odpovědi
Limbo

Laicky – při single channel se 1024 MB dat zapíše postupně do volného místa v paměti, slot si určí řadič paměti automaticky. Při dual channel řadič data rozdělí a zapisují synchronně po 512 MB a 512 MB velkých blocích do obou pamětí, takže teoretická propustnost pamětí pro čtení / zápis vzroste dvojnásobně.
Paměti by měly být naprosto stejného typu (výrobce, velikost, časování), jinak může docházet (a z praxe můžu potvrdit, že opravdu dochází) k chybám a velmi častým BSOD.