Tonda Káňa

Máte v okolí lidi, kteří nesnesou žádnou kritiku? Jak s takovými lidmi mluvit?

Já například ano, je to moje sestra, která je ten typ člověka, který se hned urazí, i když jí člověk třeba jen vytkne, že to jídlo není moc výrazné nebo že bych to udělal jinak. Bere to jako strašnou kritiku. Když jí řeknu, že to myslím dobře, aby se mohla pro příště zlepšit, tak řekne, že se zlepšovat nemusí a ani nechce 🙄. No já takovéto lidi přímo nesnáším. Přitom kritika je důležitá a posuvá nás dál. Je nutné nebýt takový egoista a umět ji přijmout…

Jak to máte vy? Znáte nějaké takové lidi? Já myslím, že každý takové v okolí má. Jak s takovými lidmi komunikovat? Protože i když řeknu, že to „jídlo bylo dobré, ale…“ , tak už je v ofenzívě. Dá se s takovýmto člověkem vůbec normálně hovořit?

Odpovědi
Filip84

Chyba není v ní, chyba je v tobě – jsi toxický člověk.

Nikdo není povinen poslouchat tvé názory. Ani nevyžádané „rady“. Ani nevyžádanou kritiku či „kritiku“. Má na to právo, má právo být, jaká je, třeba vařit úplný sračky a stát si za tím. Pokud ti to nevyhovuje, nemusíš to jíst.

Sestře – zjevně – schází assertivita, aby tě poslala do správných mezí. A když by to nepomohlo, aby omezila vaše kontakty na minimum nezbytně nutné.

Ale tak to je její věc, že, nikoli naše, ale ani tvá, starost.

Rokio

Ano, například jedna moje kolegině z práce. Ráda mi pomůže, je upřímná a velmi komunikativní, avšak nesnese kritiku, i když je podána jemně.

Savier

Jednoduše. S takovými lidmi nemluvím.

iceT

Je podstatné, jakým způsobem se kritika podává. Ještě důležitější je ovšem samotný kritizovaný. Jeden kritiku unese a je schopný se povznést a druhý to neunese, jako například tvoje sestra. Prostě to slyšet nechce, třeba proto, že si myslí, že je dokonalá. Ale neznám povahové rysy tvojí sestry, to si můžu jen domýšlet.
Rada? Raději nekritizovat, a to ani v dobrém a myslet si své.

zjentek

„Dá se s takovýmto člověkem vůbec normálně hovořit?“

Ne, nedá, je to „pacientka“ a nikdy si s ní normálně nepromluvíš, NIKDY! Zkušenost 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Ametyst

Nedá se s nimi hovořit. Když se urazí, nemluví třeba celé dny. Nasadit politickou korektnost, v kombinaci s vysokou diplomacií.:-) Když se mě takový člověk zeptá na osobní názor, řeknu: “Nevím. “ Když na tom trvá, řeknu: “Ty všechno bereš moc špatně, jako útok, tak budu zticha. To nemá cenu.“ Pak se uvidí, jestli jsou schopni se zamyslet, a trochu slevit.

paul1

Moc normálně s takovými lidmi hovořit asi nejde, chce to hodně diplomacie. Pokud není nutné se s nimi bavit, tak je třeba (v duchu) poslat je do někam. Kritika dost často hodně vypoví více o osobě, která ji vyslovuje.

da ny

Nikoho nezajímá, jak to myslíte (to už jsou omluvy a výmluvy, pro gto, co jste řekl).
Důležité je co a jak to podáte. dy a před kým.
Pokrm, který dostanu na talíř nekritizuji, když ho neplatím (restaurace).
Chtít po někom, radit mu, že a jak by se měl zlepšit,
považuji, za nevhodné

NENÍ MÝM PŘÁNÍM A ÚKOLEM, někoho KRITIZTOVAT
Svůj názor vyslovím, když chci.
TOLIK DRZOSTI, ABYCH NĚKOHO KRITITOVALA, V SOBĚ NEMÁM 😉
nejsem vedoucí pracovník, nic takovéío mi ani nepřísluší.
Řeším to jinak. V práci, v rodině, všude.

df

V otázce tvrdíš, že tvá sestra nesnese kritiku. V diskusi tvrdíš, že je vůči kritice imunní. Tak co je stebou, zase si to šleháš?🤓 Už zas cestuješ mezi světy?

Tonda Káňa

V tom smyslu, že se nad ní nezamyslí a nenechá se jí ovlivnit. Mně když někdo zkritizuje, tak se nad tím zamyslím a uvažuji, zda nejednám špatně. Ale tihle lidé ne, ti to hned přejdou. Proto „imunní“. Nemusíš se mě za každou cenu snažit zesměšnit, já ti to také nedělám…

Filip84

A v tom je ten problém: racionální přístup je zvážit, zda 1. je kritika vyžádána, a až potom 2. je-li kritika konstruktivní, a až potom 3. zda je oprávněná. Proto se dostáváš, vždy a všude, do rozporu: žiješ v apriorismu, že nad tvou kritikou se musí každý zamyslet, protože ty se zamýšlíš. Nemusí, nemá takovou povinnost, může tě naprosto klidně ignorovat.

df

Tak jako, pochop, že být imunní znamená, že to s tebou navenek nic nedělá. Prostě bez jakékoliv vnější reakce

Tonda Káňa

To není pravda. Imunní znamená odolný, není ale psáno jak. Máš imunitu třeba proti nemocem, které se nemusí ani nijak navenek projevovat…

df

Ok

Filip84

df: Samozřejmě, že to je protimluv: nelze kritiku nesnášet, a zároveň být vůči ní snášenlivý – což, v podstatě, řekl: byla-li by vůči kritice immunní, nijak by se ji nedotkla.

Ale to je asi i jedno, problém je v jeho apriorismu, že se musí nad jeho kritikou každý zamyslet, protože on se zamýšlí, protože on se chce zlepšit. Realita je taková, že nemusí, a ani se nemusí zlepšovat, nebo se chtít zlepšit. Proč by musela? Nemusí. Člověk musí umřít, když se narodil. Nic jiného nemusí. Samozřejmě, pak za ním nemusí chodit lidé na večeři, například. Pak on si musí rozvážit, co je pro něj prioritou: zda vlastní integrita, nebo to, aby za ním chodili lidé na večeři. Ale bude to jeho rozhodnutí, komukoli jinému, než jemu, nezbude, než to jeho rozhodnutí minimálně tollerovat.

Tohle nechápe, eo ipso, je toxický. Celý příběh, balada o hovnu! 🙄

Tonda Káňa

Tvl, děláš si už prdel ty zatrolený trolle? Já že jsem toxický člověk? To píšeš ty, který tu neustále každýho uráží a častuje ho všelijakými posměšnými přezdívkami? Jsi jeblý? Ty si přesně jako má sestra, imunní vůči kritice a myslící si, že ti co kritizují jsou jen toxická hovada. Ano, můžou být, ale většinou je ta kritika míněna dobře. Já jí míním dobře a říkám jí to normálně, klidně, netoxicky. Jak se vůbec opovažuješ mě soudit, když si nikdy u toho nebyl? Používáš vůbec ten svůj vymletej hospodskej mozek někdy? Nebo ho máš prochlastanej?

A to, že ti teď nadávám ze mně nedělá toxickýho člověka, s prasetem se má jednat jako s prasetem.

A klidně si to nahlaš, já ti taky nahlašuju všechny tvoje vulgární příspěvky. Take když ti něco smažou, tak víš díky komu…

Filip84

Nadávej! 🤷‍♀️ Mi to je úplně jedno! 😂😂😂 Ty to fakt nechápeš? NEMÁŠ MOU POZORNOST. Mi to je úplně jedno, co si myslíš, pochopíš to? Oproti tvé sestře já jsem proti tomu, co ty zoveš kritikou, a co je „kritikou“, naprosto a dokonale immunní. 😂😂😂

Ty jsi vážně natvrdlý buran! Vážně! 🙄🤓🤓🤓