cappuccino

Byli byste radi, kdyby k vam zavitala sova?

My to stesti mame! Mame ji na pozemku uz nekolik let. Zjistili jsme to tak, ze na okennim parapetu jsou napadane vetsi kulicky – pri blizsim ohledani jsme zjistili, ze jsou to vycucle mysky. Mame pod stitem dreveny tram, kde sedava a vyvrhuje potravu.
Mame s tim sice praci, ale jsme radi, ze ji tu mame. Je to takovy kousek stesti!!
Dnes jsem se docetla, ze sova ulovi az 1000 mysi za leto!! No reknete sami: ktera kocka ji muze konkurovat??!

Nejlepší odpověď
Disraeli

Tak ony se dají docela v pohodě i chovat různé druhy sov/výrů nebo i jiných druhů ptáků (sokoli, orli, jestřábi).
Jestli jste nadšenci do sov, můžete si pořídit menší voliéru nebo uzpůsobit domácnost/zahradu a koupit si sovu nebo i víc. Nejprodávanější a nejvíc k dostání jsou pálené, ale sehnat se dají i jiné. (A je teprve květen, ony ještě v příštích měsících přibudou nabídky).
https://zvira­ta.bazos.cz/in­zeraty/sova-palena/
https://www.fau­naportal.cz/in­zeraty/okrasne-ptactvo/dravci-a-sovy
https://www.i­fauna.cz/prodej/pta­ci/sova-palena/

A sehnat se samozřejmě dají i jiná a zajímavější zvířata (byť mám sovy rád), třeba surikaty, karakal (trošku dražší) a samozřejmě i ocelot, serval, savannah, pak různé opice a opičky (menší, větší), klokan, liška, mýval, různé plazy, veverka (i vakoveverka),

Další odpovědi
Drap

Patříte mezi několik málo posledních šťastlivců. Naši předci říkali, že sova v domě je požehnáním. Lze jen závidět. Neni jak sovu přilákat.

da ny

Ani ne.
Kdyby sem zabloudila, musela bych ji předat někam,
kde by jí bylo dobře a nic nechybělo.
Sovy se mi moc líbí.
Jsou sice tak trochu neoprávněně symbolem chytrosti 😉
Ale tmi nevadí. Jedna visí na dveřích pár je jich na polici.
Je to moc pěkné, že si vybrala zázemí u člověka.
Asi máte, moc líné kočky a žádné toulavé 😉
Nebo dobře krmte myšky.
Tak ˇať to štěstí stále trvá!

Savier

U babičky lítala občas sova do kurníku.

Filip84

Chtěl jsem napsat, že sova asi nebude chutný pták, ale tak 1. Disraeli Ti poradil jiný zvířata na jídlo, např. veverky nebo klokan (veverka je chutnější! 😅) a 2. byla by to opravdu škoda sovu klepnout! 😅 Tak nezbývá, než popřát, aby s vámi dlouho sovy vydržely, neboj, ony se okotí! 😈

Podívej, sršně, nebo sova, to je opravdu požehnání, protože sova likviduje myši, hraboše, atp., sršně mouchy, ovády, komáry, etc. etc. etc. Pokud vám nikde neškodí do krovů, nebo tak něco … 😎🤷‍♀️

marci1

Už se nám to stalo. Seděla za oknem na parapetu. Rozsvítila jsem v pokoji a ona tam seděla a čučela. Hezký zážitek. Prý je to dobré znamení pro rodinu. 😄

aliendrone

Nic proti sůvičkám, ale s ohledem na ten úklid – nestačilo by to jen kousíček vedle, třeba k sousedovi? 😉 😂 😂

Filip84>>> Všiml jsem si, že v gastronomii to máme každý jinak, ale raději bych žral sovu, než sršně. Ale možná se jich dočkáme. Poslední dobou masírka čím dál tím více prudí s tím, jak je hmyz bohatým/vydatným a vůbec superiózním zdrojem živočišných proteinů. Náhoda?!? 😯😠

plebs>>> Piš čitelněji. Kdo má proboha dumat nad tím, CO s tím má co dělat přirozený logaritmus (ln)? 😉 😂 😂

Drap

K chovu všech druhů sov je třeba mít povolení.

Disraeli

  1. Které se získá docela snadno – je to jen formalita. Nepředpokládá to žádnou vyučenou myslivost, žádné zkoušky ani bůhvíco. Je to o dokladech a registraci (a o zajištění řádného chovu/prostředí). TJ vše.
  2. Spousta zvířat (hlavně exotických, nějak speciálních, menších dravců nebo především i chráněných živočichů) je na nějaké povolení… ale většinou není těžké ho získat. Ono ostatně cokoli dnes chceš dělat něco mít – je na povolení. :D Bez povolení nemůže SKORO nic.

K sovám:
https://www.spek­trumzdravi.cz/maz­licci/mazlicci-sova-palena-jako-domaci-mazlicek-aneb-jak-vyzrat-na-chov-sov
https://eagri­.cz/public/por­tal/-q324971----NyFs1xU/k-vyjimkam-ze-zakazanych-cinnosti-s
https://www.i­fauna.cz/clan­ky/7772-chovame-sovy-palene-zakladni-informace-o-druhu.html
https://www.plzen­sky-kraj.cz/clanek/do­klady-potrebne-k-drzeni-a-chovu-chranenych-zivocichu-nejen-cites-0

Filip84

aliendrone: Ze sršních ponrav se dá chutný jídlo uvařit. 🤷‍♀️😎 Jinak sršně žerou jenom Japonci, i s hnízdem, ale jenom Japonci takhle v horách, to máš něco, jak ten sejra s larvami, casu marzu, na Sardinii. Kamarádka, co tam žila, říkala, že to žerou jenom staří lidé, co žijí úplně pryč a bokem měst, nikam nechodí, jsou divní, prostě 🤪. 🤷‍♀️

plebs

Soused má sovu ve štítě je moderní solární z umělé hmoty večer rozsvítí očka a soused chrochtá blahem jaký je In.

cappuccino

@Disraeli: Ja sovy ani jina zvirata chovat nechci. Nejradeji vidim zvirata v prirode.

@da ny: toulave kocky tu jsou, obcas jim i neco hodim, ale ochocit je nechci. Casto cestuji a pak by s nimi byl problem.

Sova nam nijak neskodi, krome toho spinaveho parapetu. Ale kdyz uz mam takoveho vzacneho hosta, tak to po nem i rada uklidim!!
Dekuji za prispevky!!

Disraeli

Jistě, ale beru to tak, že když chci nějaké zvíře, tak ho budu prsotě chovat – a většinou to není nic až tak složitého. Nevídím velký rozdíl mezi tím, pokud se u někoho dome zvíře zabydlí (třeba na zahradě), nebo pokud si ho koupí. Vycvičená/ochočená zvířata se dají chovat i „volně“, podobně jako kočky – venku, případně (neuzavíratelné) boudě a stejně, dokud budou živá, tak se budou vracet…
Je taky možnost zvířa koupit a pak vypustit (a pah do něco sežere). :D „Svobodu!“

cappuccino

@Drap: Dik. Nas to taky naplnuje strestim! Skoda, ze si ji nemuzeme vyfotit. Mozna to nekdy v noci zklusime.
Nasla jsem spoustu obrazku a myslim si, ze to bude pustik obecny. Vedle nas je prazdny dum, tak si myslime, ze tam bydli v komine. K nam lita na lov a hodovat:)
Nerada uklizim, ale tenhle neporadek po ni uklidim rada!!