Rokio

Jsem zralý na zabezpečovací detenci, nebo na omezení způsobilosti k právním úkonům?

Buďto jedno, nebo druhý.

Vždyť své okolí neohrožuji. Je sice pravda, že jsem chtěl zabít souseda, člena rodiny a učitelku tělocviku, ale od tohodle uplynulo už více než 10 let. Také ani v jednom případě nešlo o pokus o vraždu, ani nikdo nebyl zraněn.

Vhodný kandidát na zbavení svéprávnosti je ten, kdo si škodí sám sobě. To standardně platí o sebevrazích a těch, co se sebepoškozují (např. řežou do sebe žiletkou. Tohle nedělám.

Odpovědi
da ny

Za určitých okolností, je možné obé.
Nemusí nutně jít o zbavení, ale o omezení svéprávnosti.
(§ 55 až 65 NOZ)
„S účinností nového občanského zákoníku lze svéprávnost člověka pouze omezit s tím, že k běžným úkonům je člověk způsobilý vždy (běžné nákupy, cestování MHD apod., viz § 64 NOZ ). Omezit něčí svéprávnost lze pouze pro jeho duševní chorobu, která není přechodná (např. schizofrenie)­.1. 3. 2015“
https://www.se­niorzone.cz/33/o­mezeni-svepravnosti-55-az-65-noz-uniqueidmRRWSbk196FN­f8-jVUh4ErIHWTr4_CGKBBSiN-K1jao/

Filip84

No… Neohrožuju okolí, ale jsem chtěl zabít souseda … Víš co? Dneska už raději drž hubu! 🙄 Vážně! Meleš z cesty! 🙄

Ne, to neplatí „standardně o sebevrazích a těch, co se sebepoškozují“, to jsou – zase – nějaký Tvý pacošský vývody. Nemusíš nám je sdělovat, beztak vymyslíš jenom koninu. 🙄🙈 To platí, například, i pro lidi, co vydělaj třicet tisíc, ale je rozfofrujou, protože mají chorobný utrácení. Platí to i pro lidi, co neuměj normálně přejít cestu – jako, třeba, Ty. Ti naši „baroni“ z „ústavu šlechtičen“ nejsou nebezpeční, ba naopak, jsou velmi hodní! I cestu by, asi, zvládli přejít, pokud teda nejsou barvoslepí, což fakt nevím! 😅 Ale jim zbude z důchodu a dávek, co já vím, pět tisícovek, a oni by si za to první den nakoupili úplný píčoviny: motorovou pilu, vrtačku a krumpáč. Třeba. Tak potřebují „přítomnost dospělého bílého muže“, aby jim nosil penízy v „baronský složce“, řekl: „knedlík ano, kudlu ne!“ a vybavené.

Co je na tom k nechápání!? 🙄🙈

Drap

Na to ti odpoví tvůj psychiatr.