Rokio

Jak to bývá s posuzováním úmyslu u velmi hloupých lidí?

Co když člověk s IQ 40 nechtěl nikomu ublížit, ale zdraví lidé s IQ v normě kolem něho to vidí jako úmysl. Myslí si, že to ten mentálně retardovaný človek spáchal schválně.

příklad: Velmi hloupý člověk je podezřelý z krádeže v obchodě. Přitom na to zboží pouze zapomněl. Měl ho v baťohu nebo v kapse a chtěl ho vyložit u pásu, ale nestalo se z důvodu opomenutí. Samozřejmě si takový člověk nebude brát nákupní vozík, protože si koupil pouze jednu či dvě věci, jelikož je třeba nezpůsobilý k právním úkonům, a tak nemůže utratit více peněz.

Předem vám děkuji za odpověď. Dost mě to zajímá.

Odpovědi
Filip84

Otázka je naprosto nesmyslná: člověk „s IQ 40“ bude mít „opateru“, prostě omezenou způsobilost k právním úkonům, opatrovníka, bude bydlet v „ústavu šlechtičen“ a bude ho doprovázet „opečovatelka“­. 🤦‍♀️

V reálu se nebudeme bavit o člověku „s IQ 40“, protože takový člověk bude trestně neodpovědný prima facie, beztak bude někde v útulku pro hlavaté barony, v „ústavu šlechtičen“, a když by i tak něco vymastil, tak bude přestěhován do jiného „ústavu šlechtičen“, z „ústavu šlechtičen“ pro „barony“ do „ústavu šlechtičen“ pro „vikomty“, no. 🤦‍♀️

Budeme-li se bavit o jedinci s intellektem dostatečným na to, aby byl za své konání trestně odpovědný, řešit se to bude reálně. Když bude lapen, takový blb se, většinou, přizná. V rámci vyšetřování bude vyslechnut, a v takových případech už, většinou, bude přibrán znalec z oboru psychologie a / nebo psychiatrie k posouzení jeho duševního zdraví už v rámci přípravného řízení. Ten s ním stráví nějakou hodinu, blb mu bude odpovídat na otázky, na základě toho vypracuje znalec znalecký posudek.

Na základě znaleckého posudku policejní orgán rozhodne, předloží to dozorovýmu zástupci státnímu, dozorový zástupce státní posoudí, a podle toho bude. Pokud budou stran zavinění důvodné pochybnosti, věc beztak skončí před stolicí soudní a předseda senátu usnesením přibere znalecký ústav, nebo nařídí pozorování čince v psychiatrické nemocnici. Na základě toho bude revisní, nebo další, znalecký posudek, a na základě toho soud rozhodne. Tečka. Celý příběh! 🙄🙈

zjentek

Tak slušně omluvit se IMHO dokáže i dement, že 🤔

Drap

Od toho jsou odborníci, případně soud. Nikdo z nás to neposuzuje a ani nemůže.