Nenaplněný

Zvýší přetlak v kotelně tah komína ?

Někde jsem se dočetl, že nainstalováním malého ventilátoru do kotelny a jeho spuštěním ( ventilátor vhání vzduch do místnosti ) při zatápění se zlepší tah komína ( kouř se nevrací ). Jestli je to pravda, zlepší to tah komína i při ohřátém komínu sluncem a následdnými problémy při roztápce ? Dík

Nejlepší odpověď
Pájo

Byla by vhodná ventilační turbína umístěná na komíně, případně generátor komínového tahu: http://www.te­wiko.cz/komino­va-technika/generator-kominoveho-tahu.html ..u něho ale přicházíte o možnost, že s ním bude někdy točit vítr i zadarmo. Ty odkazy jsou jen orientační… šikovný kutil by určitě byl schopen generátor komínovéhu tahu vyrobit svépomocí za zlomek ceny na www stránkách.

Přetlak ventilátoru (někde ve zdi – vhánějící do kotelny vzduch) se Vám může ztrácet jinám… jinudy, než komínem.

Podívejte se i na ventilační turbíny, např. TW – Hybrid… http://www.te­wiko.cz/komino­va-technika/ventilacne-turbiny-hybrid.html

Další odpovědi
venkovan

To bych raději dal ventilátor na komín. Je mnoho řešení – od hlavice na komín až po vetilátory které se ke komínu připojují a proto je lepší hledat co je pro daný objekt vhodnější.

mosoj

Nevidím důvod proč by to nemohlo pomoci, ale opravdu jenom při tom zatápění do doby než to chytí tah.
Jen zajistit ten přetlak. Tedy zavřené dveře, okna a dostatečný výkon ventilátoru.

U digestoří v kuchyních hrozí přesně opačný problém. Přerušení tahu a nebezpečí otravy.
Nicméně používal bych to opravdu jenom po dobu zatápění k správnému hoření v kamnech je třeba podtlak a nikoliv přetlak.

jmhad

Tohle už zkouším několik let a výsledek je,že asi bude nejlepší tzv. dyšna na komín.Tak měly upravený komín mašinky.kdy pára z parního stroje šla do komína a strhávala přes onu dyšnu s sebou kouř z topeniště.Jinak by to ani netáhlo a topič by na kotli nedostal těch 15–18 atmosfér páry.