ANONYMKA-248

Zvýšený Cholesterol

Co jíst když máte zvýšený cholesterol?
Doplňuji:
Dnes mi volal doktor a řekl mi jen že mám zvýšený cholesterol a také říkal že bych měla omezit nějaké tuky ale to je vše vyjmenoval tam nějaké chipsy a tak podobně ale jinak mi nic neřekl..

Nejlepší odpověď
Pájo

Pomůže vám lékař nebo lékárník.
Pokud Vám lékař řekl, že máte zvýšený cholesterol, musel Vám dát i jistá doporučení ohledně stravy…nebo se mýlím?
Doplňuji:
Ad:Protiva
Co to jako má být za příspěvek? Pokud si opravdu myslíte, že vysoký cholesterol (nebo třeba vysoký krevní tlak) jsou výmyslem doktorů??? Nechcete měnit krevní skupinu, abyste se přiblížil většině? Vy tu chcete někomu radit? Vždyť vy jste v tomhle oboru absolutně nevzdělanej (vzdělání vem čert, ale vždyť Vy nejste ani neinformovanej a to sedíte u internetu!).
Můžete si zadat hesla jako „cholesterol“, „cholesterol dieta“, „hodnota cholesterolu“… a Vy hlavně krevní skupiny!!!

  • * * * * *

A teď k odpovědi:
Hladinu cholesterolu v krvi zvyšují:

  • maso a vnitřnosti – z vnitřností játra, vepřové maso
  • kouření
  • káva
  • stres
  • (antikoncepční tablety)
  • rafinovaný cukr
  • vejce (vzhledem k tomu, že však vejce obsahují lecitin, který zlepšuje využití tuků, je to sporné)
  • nasycené tuky

Hladinu cholesterolu v krvi snižuje?

  • česnek, cibule, syrová mrkev, rajčata
  • vláknina (např. v müsli), pektin (slupka jablek, bílá část pod kůrou u citrusových plo­dů)
  • sója
  • luštěniny – fazole
  • ovoce a zelenina obecně (viz výše)
  • maso – morské ryby jako např. sledi, sardinky, losos, velmi nízký obsah cholesterolu má např. krůtí maso
  • lecitin
  • pektin (neloupaná jablka, bílá část slupky citrusového ovoce)
  • syrová mrkev
  • rajčata (obsahují lykopen)
  • mnohonásobně nenasycené mastné kyseliny (např. v olivovém oleji)
  • různé stopové prvky a látky – chrom, niacin, lecitin, cholin
  • vitamíny – C, E vit., B komplex (cholin, inositol)
  • fyzická aktivita

Další odpovědi
isteron

Musia sa vylúčiť tuky. Ja mám predpísané len max. 30 % tuku v potravinách. Na syre napr. je napísaný ako tuk v sušine. Obmedziť cukry a červené ( bravčové ) mäso .
Keď mám vyšší údaj ako je norma, dostanem nepríjemnú prednášku od p. internistky, spojenú s výčitkami , príkazmi a poučeniami.
Doplňuji:
Ako zamestnanec štátnej firmy som musel absolvovať lekárske prehliadky v 3 ročných cykloc, a na nich mi našiel závodný lekár dlhší čas zvýšený cholesterol. Od r. 1990 som v dispenzári u internej lekárky, ktorá sa zameriava práve na tento problém , hl. cukru v krvi, tlak krvi, cholesterol, arterioskleróza a p. disciplíny, ktoré spolu súvisia. Táto lekárka mi tiež dala malý leták, kde boli podobné diéty popísané. Pre mňa boli záväzné diéty č. 10 a 13. Podľa toho som si aj pýtal stravu v nemocnici . Teraz už sa dajú zistiť príslušné spôsoby stravovania a vhodné potraviny aj na internete, v rôznych zdravotných stránkach a literatúre. Mimochodom na kontroly k internej lekárke chodím až doteraz, 4 – 6 krát ročne. Už to bude pomaly aj 25 rokov. A ešte k štyrom ďalším lekárom . Aj tak som pred 3 rokmi , vo veku 67 rokov stihol absolvovať malú mozgovú príhodu, ktorá však ešte dosť dobre dopadla, len som stratil telesnú silu a vôlu. Stálo ma to týždňový rekreačný pobyt v nemocnici na neurológii, 2 dni v sieťovej posteli a následne, magnetická rezonancia, a kontroly 2 krát ročne na neurológii a 12 krát ročne na hematológii.

Damiana

Tuky se sice ze stravy vyloučit (nebo přísně omezit) musí, ale pozor! – jen ty živočišné a mastné. Více v odkazu.

http://www.flo­ra.cz/zdravy-zivotni-styl/diety/niz­kocholesterolo­va-dieta.html

Doplňuji:
Mělo být: nasycené (mastné kyseliny).

Wang

Jen zvýšený cholesterol (hraniční interval hodnot v krvi: 5,16 – 6,18 mmol/l; resp. 2 – 2,39 g/l) se dá opravdu často upravit jen vhodnou stravou.
Pokud režimový a stravovací opatření nezaberou, řeší se potom podáváním léků.

mosoj

Kde berete tu jistotu že se musí dietou vždy napravit hladina cholesterolu .
Záleží to na metabolizmu jater a jsou lidi hubení, sportující , zdravě se stravující a cholesterol bez léků nesníží.
Navíc není cholesterol jako cholesterol. Je HDL , LDL a záleží na poměru obou ale celkový obraz o negativním účinku v těle dávají celkově lipidy mezi něž cholesterol patří .

Protiva

No, já mám výšku nad průměrem, a nic proti tomu nehodlám dělat. Krevní skupinu mám AB, a měnit krev si taky nebudu, abych se přiblížil k většině.
Opravdu nerozumím jak se stanovila hranice kdy už je cholesterol zvýšen, ale věřím tomu, že slouží k tomu, aby lékaři mohli mít univerzální příčinu všech potíží.
Nejhorší je jíst pestrou stravu, protože se organismus nedokáže tak rychle přizpůsobit. Při jednotvárné stravě se organismus vytvoří nejvhodnější prostředí pro funkci trávení a je dobře.
V přírodě to tak funguje, třeba psovi trvá asi dva týdny, než se přeorientuje na jinou značku krmiva. Dřív si také lidé brali své jídlo na cesty. Domácí strava je nejlepší, protože byla pořád stejná. Teda ta moje domácí je ta nejlepší, pro Vás zase ta Vaše. Jakákoliv novota v jídle způsobí zmatek v trávicí soustavě a potom nepřijatelné hodnoty v krvi.
Když tak připiš co všechno jíš, aby jsme mohli označit konkrétní potravinu z Vašeho jídelníčku.