Nikdonic

Je možné zvýšení výdrže el. zařízení přidáním dlaší baterie?

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je možné toto: Mám malého „robůtka“ a jede na nabíjecí baterii 3,7V/300mAh a výdrž se pohybuje okolo jedné hodiny a tak mě napadlo, jestli by bylo možné zapodalšjením í baterie 2,5V/70mAh (nebo jiné baterie která nemá více než 3,7V) do série zvýšit výdrž tohoto zařízení. Musí mít ta baterie 3,7V nebo stačí menší?

Nejlepší odpověď
cochee

2,5 V baterii bys vbrzku zničil, možná by se zničila i původní. Kapacitu baterie by teoreticky šlo „zvětšit“ pomocí stejné, zde tedy LiIon akumulátor 3,7V, jenže právě zde by to asi neklaplo, protože LiIon akumulátory obsahují v sobě elektroniku, která zajišťuje správné nabíjení a taky samočinné vypnutí, pokud se baterie dostane na kritické (nízké) napětí. Kdybys dal dva LiIon k sobě, pravděpodobně by se ty elektroniky v obou bateriích nějakým způsobem „hádaly“ a nefungovalo by to. Jako jediné schůdné řešení bych viděl náhradu originálního akumulátoru jiným (stejným, tedy LiIon) s vyšší kapacitou. Což ani tak nemusí být možné, například z prostorových důvodů (baterka s větší kapacitou je větší i rozměrově).

Další odpovědi
Dochy

Při sériovám zapojení musí mít oba zdroje stejnou kapacitu (Ah) i některé další parametry. Zařízení by muselo být uzpůsobeno na vyšší napětí (2,5V + 3,7V = 6,2V). Shrnuto: Nejde to

Standardně se zvýšení výdrže dělá paralelním zapojením, ale pro nestejné zdroje nebo dokonce zdroje s akumulátory s vlastní regulací by musel být nějaký přizpůsobovací obvod. Shrnuto: Nejde to.

Pořiď si druhou baterii abys mohl vybitou vyměnit za čerstvou a externí nabíječku. Pokud seženeš srovnatelný akumulátor (rozměrově, elektricky) s vyší kapacitou,. který by byl se zařízením kompatibilní, je to také cesta. (Pro mobily lze zpravidla sehnat neoriginální akumulátory s o 30–50% vyšší kapacitou)