ZuzkaZln

Jak vyřešit zvláštní chybu obrazovky počítače?

Pokusím se ji popsat co nejlépe umím. Po nějaké chvíli se stane, že obraz zcela zmizí a obrazovka je černá, chvíli na to se znovu objeví ale už z nějakou chybou, třeba s šikmými čárami přes celou obrazovku a posunutými barvami, pomáhá jen restart počítače. Syn tvrdí, že odchází grafická karta a je třeba koupit novou, není nějaká možnost, že chyba je v něčem jiném nebo že by se grafická karta dala nějak opravit ? Cokoliv k tomu upřesním, když tak se prosím ptejte v diskusi. Děkuji za jakoukoliv radu, zdá se to být jako velká investice kolem 10 tisíc a pokud by to trochu šlo, raději bych se ji vyhnula a zprovoznila počítač jinak.

Nejlepší odpověď
anonym

Syn má nejspíš pravdu.

Pokud můžete, zkuste jinej monitor. Pokud problém zůstane, bude to nejspíš grafikou.

Pokud máte procesor s integrovaným grafickým čipem, zkuste grafiku z PC vyndat a monitor připojit přímo k desce, na tý obvykle bejvá několik grafickejch konektorů.

Další odpovědi
Mr. Ventz

Tak záleží plně na tom, jestli se bavíme o notebooku, nebo o stolním PC, tedy „bedně“. U stolního PC to může být také poškozený/špatně zapojený kabel od monitoru, monitor sám o sobě, nebo špatný kontakt na desce z důvodu prašnosti. U notebooku to určitě bude integrovanou grafickou kartou.
Předpokládejme, že máte PC.

Ale kupovat grafickou kartu za 10 tisíc je dost ujetý, když za 4 tisíce můžete mít celej funkční stroj, i když třeba repasovanej.
Kolik je synovi? Bydlí ještě s vámi a používá PC? Je nádherně možné, že takhle drahou grafiku bude chtít primárně proto, aby si zahrál nějaké novější hry.

Spousta dnešních dětí plně chápe jak počítač využít k zábavě, ale nechápe jeho omezení, doporučení a životnost produktů. Když na levné grafické kartě rozjíždíte hry na neoptimální rozlišení a z karty se mermomocí pokoušíte tahat víc, než je doporučeno, karta velmi brzy odejde.

Jinak grafické karty se pohybují v rozmezí od 800,– Kč až do 20,000,– Kč, s tím, že od 5,000 výš se jedná o herní nebo těžební karty. Za 2,500 koupíte novou a slušnou, nicméně nebude herní a pokud na ní bude syn dál hrát náročné hry, odvaří jí brzy zase.

Pokud jsem mimo mísu, syn se vám do PC vůbec neplete a PC není využíván na zbytečně náročné hraní, pak grafika za 2,500 bude bohatě stačit.

aliendrone

Si myslím, že jde o přehřívání karty.

  1. Kdy byl naposledy čistěn její chladič od prachu (potažmo celé PC)?

Je dost teplo a zanesený chladič prachem zkrátka nestíhá uchladit kartu při náročném provozu (což hraní 3D her je). Toto je typický projev přehřáté grafiky. Obvykle stačí kartu resp. její chladič vyčistit (ideálně celé PC) od prachu a zase pofrčí.

  1. Nepomohl tomu někdo? Třeba přetaktováním karty na vyšší frekvenci, než nominální (kvůli vyššímu výkonu). V takovém případě je to běžné, při přetaktování je téměř nezbytné kartu osadit lepším chlazením, standardní chladiče na to nestačí.

Jinak – pořízení nové grafiky za 10k je diskutabilní, protože její výkon je částečně závislý na výkonu procesoru/zbytku PC. V úplnosti by se tedy teoretický nárůst výkonu (dle benchmarků) nemusel celý projevit. To v praxi znamená, že nová karta, která je kupříkladu o 100% výkonnější (dle testů – ovšem s odpovídajícím NOVÝM HW počínaje procesorem) ve Vašem starém PC bude podávat výkon např jen o 75% vyšší.

Pokud uvažujete přesto o nákupu, lze uvažovat např. i o https://www.al­za.cz/gainward-geforce-gtx-1660-6g-pegasus-oc-d5573523.htm, s tím, že teoreticky bude výkonnější o nějakých 70%, v reálu bych odhadl o 60% [je to jen ODHAD, nwm nic o zbytku konkrétního HW] nárůst ve hrách a náročných aplikacích (AutoCAD, 3DS Max, 3d hry apod.)

Nákup karty „z druhé ruky“ (použité, bazar) NEDOPORUČUJI, obzvláště pokud jde o výkonné verze. Ty obvykle bývají vyžíhané xmrti a je to velice rizikový nákup. ;) :)
V úvahu přichází i nákup laciné kancelářské karty (za cca 2500Kč), ale tam musíte počítat s tím, že si moc nové hry nezahrajete (3D hry jsou jedny z nejnáročnějších aplikací na výkon HW, zpravidla jsou v náročnosti na výkon HW na domácím PC úplně na špici). Tzv. „kancelářské“ karty postačí na surfování, streaming videí, office a takové normální věci. NJN, co chtít za ty prachy, že? ;) :D :D

ZuzkaZln

Dobrý den Astaroth47, další konektor, který by vypadal stejně (hd televizní placatý) bohužel na počítači další není, jsou jen dva vedle sebe nejspíš oba na grafické kartě. Ať to ale dám do prvního nebo druhého, stane se to po čase stejně. Víte byla bych ráda i za tip na třeba o něco výhodnější novou grafiku, pokud se nákupu nevyhnu, aby to nemuselo stát 10 tis, zdá se mi to dost, ale nevím. I to by mi moc pomohlo, jen by měla být o něco výkonější než ta stará, našla jsem její typ, na faktuře mám EVGA GE FORCE 680 GTX 4GB.

anonym

680 je letitá, to by nasvědčovalo i té možnosti seschlé a steřelé teplovodivé pasty pod pasivem. O dost výkonější by měl být i levnější model, ale bohužel nevím jaké jsou přesně nové nároky na výkon, říkáte o něco výkonnější, ale výrazně výkonnější je i GTX 1660S za necelých 7000 Kč (o 80% výkonnější), takže 10 tis to asi být nutně nemusí. Záleží to ale na konkrétních herních požadavcích, které se asi za tu dobu určitě dost změnily.

anonym

Ten problém se projevuje při běžném používání počítače, třeba při procházení internetu nebo jen při zátěži grafické karty (hraní her, střihu videa z dovolené) ? Zkusili jste připojit monitor jiným datovým kabelem, není kabel někde uvolněný, skřípnutý, nepřirozeně přehnutý, jinak poškozený ?

ZuzkaZln

Dobrý den, kabel jsme zkusili několikrát odpojit a připojit kdykoliv k tomu došlo, ale i pak barvy už zůstaly posunuté až do restartu. Stává se to vlastně hlavně při hraní her, asi tak po půl hodině, ale pak už se to opakuje i při běžné práci, jako by bylo něco přehřáté a stačilo vychladnutí. Ventilátor v počítači se ale točí dost a až nepříjemně nahlas.

Hlada

Vypadá to, že grafika není vadná, ale že se jen přehřívá. Doporučuju nejdřív zkontrolovat teplotu třeba pomocí Speccy nebo PC Wizard. Podle výsledku pak zkontrolovat ventilátor a čistotu chladiče, upevnění, vyměnit pastu.
Kupovat kartu za 10 tis. je úplná volovina.

anonym

To bohužel opravdu vypadá na důsledek přehřátí GPU, pokud je ta grafika už starší, často se stává že teplovodivá pasta která spojuje její čipy a pasivní chlazení ztratí svou schopnost teplo efektivně předávat. Někdy stačí teplovodivou pastu jen z čipů setřít a nanést tam novou, ale pokud si na toto netroufáte, raději snad kupte novou a pokuste se tu původní prodat na bazaru. Nevím jak výkonná a jak stará karta to je, ale pokud už má svoje léta, zřejmě její výkon už tak jako tak nebude na dnešní hry dostatečný. Teplovodivá pasta k případné výměně se dá v jakémkoliv obchodě s IT hardwarem sehnat asi za 150 Kč, možná by stálo za to to ještě zkusit, ale chce to trochu zručnosti, sundat ten pasiv nemusí být jednoduché.