Avatar uživatele
Kazatel

Zvětšuje se planeta Země, když narůstá každoročně o biohmotu?

Nebo zde platí nějaký zákon o zachování energie či hmoty?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? relux před 1604 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Hmotnost Země nepatrně narůstá jen díky spadu kosmického prachu, meteoritů i větších těles z meziplanetárního prostoru – nyní asi 4000 tun ročně. Jinak jde v podstatě o uzavřený systém. Biomasa vzniká jen přeměnou uhlíku, vody a minerálů a díky ní hmotnost Země nenarůstá, jde o uzavřený koloběh.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Planeta Země nabývá. Stejně, jako ostatní planety. Ono totiž na planety dopadá spousta materiálu. Pak je ještě otázka, jak moc se mění hustota Země (potažmo tedy její rozměry, a další vlastnosti). To by mohlo souviset s přeměnou materiálu v jiný.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Keplere, existuje nějaká studie, jestli biomasa má menší nebo větší hustotu, než je průměrná hustota planety Zermě? Celkem by mě to zajímalo. Že přeměna v biomasu nezpůsobuje nárůst hmotnosti, o tom nepochybuji. Ale co rozměry? Já vím, že je to jen teoretická otázka… ale…

před 1604 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Zajímavá úvaha. Ale když uvážím, že biomasa vzniká přeměnou plynného CO2 do pevného skupenství, tak bych řekl, že tím se hustota zvyšuje, tedy se snižuje objem i rozměry. Ale to je celkem jedno, i biomasa se v prach a plyny obrátí…

před 1604 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Když jsem zmínil ty plyny, tak jsem si vzpomněl na jedno své starší pátrání, které se kdysi probíralo i tady. I prd má nějakou (deseti)miligra­movou hmotnost. Když vypustíš ruprechta – budeš lehčí, nebo těžší? Není to tak jednoduché, tak teď jsem zvědav!

před 1604 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Podle mě lehčí a menší… Jde o to o kolik… 😁

před 1604 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

No vidíš, budeš těžší! Složení prdu je totiž takové, že je lehčí než vzduch – viz wiki (flatus). No tak přestaneš být nadlehčován. Docela klika, že blbost nenadlehčuje (jak pravil primář Kopecký), jinak by lítala nejmíň půlka obyvatelstva jako holubičky 🙂

před 1604 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Tak naprostá většina šutrů má větší hustotu než flák masa… takže teoreticky té Zemi trochu na objemu přidáváme, ale vzhledem k tomu jak nepatrní vůči Zemi jsme je to zanedbatelné. A samozřejmě po mrti organismu e většina materiálu zas nějak rozpouští a jinde usazuje v minerální podobě.

před 1604 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Taky si to tak nějak představuju. Je jasný, že to číslo, pžedstavujísí tuhle změnu bude někde hoooodně hluboko pod nulou.

před 1604 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek