zjentek

Zvedl by se HDP a česká ekonomika vůbec, kdyby se všem zaměstnancům během tejdne nafoukli platy do rakouských rozměrů?

Češi s rakouskýma vejplatama.

Nejlepší odpověď
jamar28

Myslím, že by se nezměnilo vůbec nic. Jen by nastala inflace a bohatství či chudoba lidí by byla stále stejná, jen jejich plat by byl třikrát větší číslo a zboží by pochopitelně stálo třikrát víc. S kupní silou by to fakt asi nehnulo.

Další odpovědi
Hans51

Hrubý domácí produkt je hodnota statků a služeb vytvořená za určité období na určitém území. Podle mého názoru je zřejmé, že umělé navyšování mzdy (platu) HDP nenavýší.

Klaproth

Stoupnula by inflace, HDP by zůstal stejný.

Agneta

Samozřejmě, že ano. Muselo by to být tak, že by z EU do Česka proudily miliardové subvence pro hospodářství, protože aby to došlo až k těm dole, by bylo třeba nejdříve navýšit podnikatelům.

da ny

Kdysi jeden z politiků takto vědomě naivním občanům ČR lhal… utáhněte si opasky, my vám utáhneme uzdu a za 5 – 10 let se budeme (oni) mít jako v Rakousku..
🙂
Naše práce, produkty a výrobky jsou drahé…

Co brání českému velkopodnikateli, zaměstnavateli, živnostníkovi, aby takto ohodnotil = zaplatil své zaměstnance?
Co jim brání poctivě odvádět daně ze skutečných příjmů?
Někomu mamon, někomu hon o přežití…
Ono nestačí, že kape, musí lít proudem (Klondike)…

Malé pekařství, poctivý řezník, levná a šikovná kadeřnice má zatím šanci na přežití…
Rodinné minifarmičky vznikající v 90. letech neměly nad velkokapitálem, zejména nadnárodními společnostmi valnou šanci :( Pouze některé regionální se specifickými výrobky mají šanci, pokud stále chudnoucí český člověk bude jejich zboží i nadále koupěschopný.

No, každopádně sen je to pěkný … 🙂

McArthur

Ono by to dopadlo asi tak, že výplatu bys měl cca 3× vyšší a ceny za zboží a služby by povyskočily asi následovně:

  • nájem bytu včetně energií by byl stále cca 35 až 50 % Tvé mzdy
  • u zubaře bys neplatil za obyčejnou plombu 400 Kč, ale rovnou 1500 Kč
  • u holiče bys za ostříhání nezaplatil 100 Kč, ale rovnou 500 Kč
  • a tak dále… Všechny služby by skokově podražily, protože ty jsou vázané na cenu lidské práce.
  • naopak spotřební zboží je v ČR stejně drahé jako v Rakousku, a tak bys v supermarketu zaplatil přibližně stejně za svůj sobotní nákup chemicky obohacených potravin. Potraviny z eko zemědělství by podražily.
  • služby jako telefon či placená televize by zřejmě zůstaly na svých cenách
  • večeře v restauraci dnes vyjde na cca 200 Kč, po Tvém růstu platů by totéž stálo asi 600 Kč

A nezapomeň, že by Ti povyskočily daně v absolutní částce. Těch se prostě nezbavíš.