Zasu

? Zůstat členem SBD?

Koupila jsem byt od stevebního bytového družstva do osobního vlastnictví. Mám zůstat členkou družstva? Jaká jsou pro a proti?
Doplňuji:
Část bytů je ve vlastnictví družstva a část mají vlastníci. Jsem ve společenství vlastníků. Družstvo vede správu domu. V předpisu „příspěvku vlastníka“ mi účtuje odměnu za správu domu ve výši skoro 200,–Kč/měsíc + náklady společných prostor. K tomu platím družstvu roční členský příspěvek 240,– Kč. Je to v pořádku?

Nejlepší odpověď
anonym

Tady nechápu podstatu problému. SBD Vám odprodalo byt do osobního vlastnictví. Čili byt je Váš. Proč tedy zvažujete, zda zůstat nebo nezůstat členkou SBD? Je zde ještě nějaká majetková vazba, kde družstvu odvádíte částku třeba na údržbu společných prostor a podobně? Pokud ne, tak Vám družstvo vyúčtovalo s cenou bytu i poměrnou část nákladů na společné prostory. Spíše by v tom případě bylo vhodné řešit, zda neuzavřít společenství majitelů bytů, nebo podobný způsob, jak zajistit finanční rezervu na údržbu společného majetku. Zkuste se domluvit s jinými majiteli bytů ve Vašem domě.
Doplňuji:
Je-li nadále majitelem nebytových prostor a některých bytů SBD, tak je logické zůstat jeho členem. Spíše mi připadá nerozumné zakládat společenství majitelů bytových jednotek, když se toto společenství nemá vlastně o co starat. Smysl by mělo, kdyby celý dům (nebo alespoň jeho většina) patřil do osobního vlastnictví a společenství rozhodovalo o investicích do Vašeho společného majetku. Ověřte si ještě jednou, jak to s konkrétními podíly vlastně vypadá. Podle doplnění Vaší otázky bych spíše považovala za smysluplné být členem SBD.

Další odpovědi
fablen

máme totéž – po doplatku cca 6.000 Kč máme byt odkoupený do osobního vlastnictví, ale nadále jsme zůstali členy družstva (ne všechny byty v našem vchodě jsou soukromé a družstvo nemá zájem je dále rozprodávat těm, kteří včas nezažádali) a nevěřím, že bysme se dokázali dohodnout a založit své minispolečenství a nebytové prostory řešit vždy zároveň i s SBD.

Drahuška

většinou se po rozprodání celého domu vytváří družstvo vlastníků. Jde o to, že se stejně musí všichni vlastníci dohodnou na údržbě domu, na placení daní, na údržbě společných prostor, investice atd … a takové družstvo – nebo jiné uskupení – má svého jednatele, většinou si zaplatí na uzavření smlouvy právníka, aby se dohodlo co s neplatiči, co s ev.nepřizpů­sobivými – kdo může hlasovat…kolik lidí – majitelů – se musí domluvit, aby rozhodnutí platilo … normálně se schází, plánují co kdy za kolik…atd.
Takže záleží na tom, čeho je v domě kde bydlíš víc: družstevníků nebo majitelů v OV… 😉 jdi s většinou…ale aktivně se zajímej…!!! to je důležité a nejlevnější…

Doplňuji:
společenství vlastníků – a o správu domu se stará družstvo?… to by se mi nelíbilo…určitě se zajímejte – jako společenství vlastníků – o možnost koupit ty ostatní byty…ono se říká – víc hlav víc ví…ale tady o hodně penězích rozhoduje = kdo vlastně…? jak máte ošetřeno, že se zaplatí oprava střechy – např…kdo spravuje fond oprav? kdo ho vede?…kdo tu investiční údržbu plánuje??? jestli platíte pár korun za úklid společných prostor super…ale co dál??? to není dobré

Sůwa

To jsou dva různé pojmy – osobní vlastnictví a družstevní vlastnictví, ale není vyloučeno, že v jednom objektu může být oboje. Vysvětlení by bylo pro tento server příliš dlouhé, najdi si ve vyhledávači (případně i zde v liště ) SVJ – společenství vlastníků jednotek a bytové družstvo. Pokud jsi ale byt koupila jsi jeho vlastníkem a je tím pádem rozhodnuto. Byt vlastní ten, kdo je zapsán v katastru nemovitostí – listu vlastnictví

Hlada

Nepíšete, z jakého titulu byste měla být nadále členem družstva. Jestliže jste odkoupila byt společně s příslušnými podíly na společných prostorech a pozemku, nemáte v družstvu žádný podíl a vůči družstvu žádnou povinnost. Jste členkou SVJ, které hájí zájmy vlastníků jednotek a to by mělo vyřídit s družstvem způsob správy domu a hrazení podílu na nákladech. Na těchto jednání máte hlasovací právo podle stanov.