Otazník123

Zůstanou v dřevě z pokáceného stromu buňky v takovém stavu, jako když ještě rostl?

Na chatě máme hodně dřevěných trámů starých několik desítek let. Jsou v takovém trámu stále ještě rostlinné buňky v takovém stavu jako před pokácením jen už nežijí? Nebo se dávno už rozložily i když dřevo pořád drží pohromadě?

Nejlepší odpověď
Kepler

Tím, že buňky už nežijí, nemohou být ani ve stejném stavu. Byla přerušena dodávka vody a fotosyntéza. Buňky tedy vyschly a zůstala jen jejich celulózová struktura, která pokud nepodlehla hnilobě nebo jinému rozkladnému procesu, pak se dřevo nerozpadlo.

Další odpovědi
Drap

Buňky zůstanou. Jsou však jiné, jsou vyschlé a neschopné se dělit