Avatar uživatele
anonym

Ztratili jsme v tom nynějším spěchu zájem o příběhy? Dáváme dostatečný prostor lidským příběhům z období totality?

Zajímavá 0 před 1453 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Každá doba má svoje príbehy. Na minulosť sa nemožno pozerať len dnešnými očami, na jej pochopenie musíte pozerať očami tej doby.

Dávame dostatočný priestor skutočným ľudským príbehom aj z dnešného obdobia.? Nemyslím tie paškvily v telenovelách. akčných filmoch a nekonečných seriáloch. Myslím skutočný príbeh človeka dneška, ktorého nezlomila nepriazeň dnešnej doby.
Dáváme dostatočný priestor skutočným ľudským príbehom z období totality? Nemyslím tie paškvily zatracujúce človeka, ktorý svoje sily dával v prospech človeka tej doby…

Mohla by som priamo menovať, ktoré dnešné filmy skresľovali skutočné príbehy ľudí. Ako sa napríklad skutočný príbeh človeka dozvedia jeho deti 20 rokov predtym, ako sa v US filme miesto československeho legionára objaví poľský dôstojník a pritom v úvode filmu je napísané „podľa skutočného príbehu“… Keď dnesv médiách vidím svoj život za „totality“ v inej podobe… Ale tomu dnes nikto neuverí, pretože to nesúhlasí s dnešným „náboženstvom“.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Všimla jsem si, že e svých otázkách používáte 1. os. mn. číslo,, ptáte se tedy i i sám sebe. My = mluvčí + ostatní. Měl byste napřed odpovědět vy sám, které příběhy upřednostňuje i a že /ne/dáváte prostor příběhům z období totality a komu je vyprávíte, nebo odkud je berete.

Kdo je tedy podle vás „my“. Touto formulací ovlivňujete názory odpovídajících.
Vhodné je užití v mluveném projevu, když se ztotžňujete s posluchači, ale v otázce nikoliv.

Nevím, v čem dáváme prostor. Mluvím jen za sebe.

Pokud se některý z filmů objeví v TV , třeba u příležitosti určitého výročí, osvěžím si jej. Knihy, které byly napsané v době totality třeba Řezáčova Bitva a Nástup, beru s rezervou. Třeba výklad Škvoreckého Zbabělců se z pohledu totalitní ideologie bral jinak než dnes.

Ale Jinak se zajímám o jiné příběhy než z naší totality. I když zapomenout nelze. Jedinou výhodou bylo mládí, ipřesto že vždy nešlo o procházku růžovým sadem. Ale je to zrcadlo mé minulosti …

Opět otázka

„F. Gump: "Máma říkala, že člověk musí odložit minulost, pak zase může jít dál.“ Pomůže spálení mostů najít novou cestu?"

ttps://www.od­povedi.cz/otaz­ky/f-gump-mama-rikala-ze-clovek-musi-odlozit-minulost-pak-zase-muze-jit-dal-pomuze-spaleni-mostu-najit-novou-cestu

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Lidské příběhy nás stále zajímají, ale na ty z doby totality vzpomínáme neradi. Alespoň ti z nás, kdo ji na vlastní kůži zažili. Ale dobrých filmů i knížek z té doby je myslím dost. Většinou míněných jako ostrá kritika, nebo skvělá komedie.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

A proč zrovna z doby totality? Nejsou i jiná období se zajímavými příběhy?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Se podívej do bibloboxů, jaké skvosty tam lidé dávají a zbavují se toho. A nemusí to být jen nedávné příběhy. On každý příběh nám může kdykoli co říct a nezáleží na době a prostředí. Je ale třeba umět číst mezi řádky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Existuje web Kechlibar.net , kde si můžeme objednat knihy Zapomenuté příběhy 1, 2, a 3. To jsou opravdové lekce z historie.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

annas: Díky za připomínku. Vidíte, ani jsem nad tím nepřemýšlel. Tak nějak se to píše samo. Taky mi přijde, že otázka se týká i mě (zamýšlím se nad tím, stejně jako potencionální přispěvatelé). Nezdá se mi, že by otázka vyloženě vybízela k určité odpovědi.

před 1452 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Edison: Určitě jsou. Doba totality mi přijde specifická.

před 1453 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Každá doba je specifická.

před 1453 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Každá doba má svoje príbehy. Na minulosť sa nemožno pozerať len dnešnými očami, na jej pochopenie musíte pozerať očami tej doby.

před 1453 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek