dudu

Ztotožňujete se s názorem našeho prezidenta?

Český zbrojní průmysl je průmysl jako každý jiný a měl by své výrobky exportovat do celého světa, řekl ve středu prezident Miloš Zeman, podle kterého nás nemusí zajímat, budou-li české zbraně následně reexportovány do oblastí konfliktů. Zeman to uvedl v Brně na zahájení zbrojařského veletrhu IDET.

Dodnes obchodníci se smrtí roní slzy nad ztrátami z porevoluční redukce našeho zbrojního průmyslu. Měl jsem kdysi „tu čest“ se zbrojovkami spolupracovat a už tehdy jsem se hrozil při pomyšlení nad tím, komu dodáme např. výrobek nazývaný ŠLAPKA.
Jednalo se o protipěchotní minu, která měla být na bojiště shazována vrtulníky a reagovat na čpavek a pohyb. Vymrštila se asi metr nad zem a po explozi rozmetala do okolí umělohmotné minijehlany. Ty pak díky rotaci pronikaly po klikaté dráze do těla a aniž šly zjistit rentgenem, způsobovaly akutní vnitřní krvácení.
Pane Zemane nejste snad, kromě Kájínka, též sympatizantem válečných jestřábů a dobrodruhů?!

Zdroj: Novinky.cz

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, výjimečně se Zemanem souhlasím. Jak a proti komu bude zbraň použita je jedině na svědomí kupce. Může zabíjet nevinné lidi, ale taky teroristy a jiné šmejdy. To co si nekoupí od nás, koupí si od jiných, kterým jsme přenechali trhy. Jsem v zásadě pacifista, nejlíp by nám bylo beze zbraní. Válka je vůl, ale když už tady jsou, co s tím naděláme?

Další odpovědi
Drap

Souhlasím. Trhy které jsme opustili počátkem 90.let okamžitě obsadili ekonomiky našich spojenců, převážně Německa , USA a celé řady dalších. Nic nebylo platno, že jsme patřili mezi světové zbrojařské špičky. Jediné co jsme tím získali, byly menší příjmy z daní, ztráta mezinárodní prestiže, nárůst nezaměstnaných a podobně.

fcoop

Vypadá to skutečně tak,že Zemana opouští nejen fyzička,ale i rozum.
Vypočítávat to,co řekl,nebo udělal,příp. neudělal.....kdo na to má náladu…
Je to jako ve filmu „Čtyři vraždy stačí,drahoušku“.
Ta pasáž,kdy polda volá:„Ručník končí,ručník končí“.

xxx3

nesouhlasím, protože to považuji za jedno z nejhorších svinstev, jaké se v současnosti ve světě děje. Ono je jistě pravda, že se na tom podílí řada tzv. vysvělých zemí, kde mnozí kážou mír a humanitu, to ale přece není žádná omluva. To je třeba naopak kritizovat a ne se tím ještě chlubit, nebo to dokonce vydávat za něco pozitivního. Kdyby alespoň mlčel.....
btw. ty země, kde končí naše zbraně (myšleno zbraně vyrobené ve vyspělých zemích) by mohly investovat do mnohem prospěšnějších věcí. Kdyby se takto nekonečně nesponzorovalo hned několik konfliktů, tak by možná tratily zbrojařské firmy, ale zase vydělaly mnohé jiné.

pusinka50

Proč státy vydávají pořád více peněz na zbrojení? Hlavně kvůli ohromným ziskům z exportování zbraní do dalších zemí. V dnešní době je už každému státu šumafuk, kam zbraně dodá, hlavně aby na tom co nejvíc vydělal. Státům je úplně jedno, kdo bude konečný odběratel, mají na to své zastírací manévry, tak proč by to u nás mělo být jinak? Zeman potvrdil jen to, co se děje všude kolem nás. Nám by přibyli peníze do hladové státní kasy.
Souhlasím s Drapem a Keplerem.

dudu

ad Drap: pokud dobře chápu Tvoji filosofii, pak velmi chválihodné též např. bylo zapojení politických muklů při těžbě uranu, neboť dodáván do SSSR byl předurčen k obraně socialistického bloku a boji za světový mír. Navíc díky zaměstnání ve dvanáctihodinových směnách se tito hošani nenudili a ještě prezentovali náš uranový průmysl. Hurá…

Drap

Pleteš hrušky a jablka. Uran nešel jen do SSSR, i když v počátku ano, proto, že jsme neměli technologii na zpracování. Uran neni jen na zbraně ale dnes hlavně na energii, vědecké účely a podobně. Co se těžby týče, tak uran se těží dodnes a omezení těžby je jen z těch důvodů, že Rusko ho těží v povrchových dolech , a nejen Rusko, za nesrovnatelné ceny a dodává ho do spousty zemí celého světa. Co se týče pracujících vězňů v dolech, tak tam pracovali vždy s běžnými civilními zaměstnanci, kteří byly v převaze. To kde pracovali mě nepřísluší soudit, ale souhlasím s tím, že všichni práceschopní uvěznění měli práci a museli pracovat. Určitě to byl lepší systém, kde pracují jen ti vězni kteří chtějí a i tak je pro ně práce málo. Všechny je tak platíme z našich , ne zrovna malých, daní a na nemocné a důchodce sbíráme víčka. Musím souhlasit se Zemanem v tom, že zbrojní průmysl je jako každý jiný. Nemůžu souhlasit s likvidátorem našeho zubrojního průmyslu s Havlem, který měl dost zvláštní myšlení třeba v případě humanitárního bombardování.