aliendrone

Poradíte s výpočtem? Při kolika procentech c dojde ke změně ocelové koule na černou díru? Více v popisu.

Pokud budu mít ocelovou kouli o r=1m a budu ji neustále mohutně zrychlovat, tak v blízkosti rychlosti c dojde ke znatelným relativistickým jevům – kontrakci délek a nárůstu hmotnosti. Při kolika procentech c dojde ke změně ocelové koule na černou díru? (předpokládám neomezené možnosti dodávat energii k neustálému zrychlování)

Odpovědi
hapiky

Kdyby to tak prakticky fungovalo, (bylo by možné toho dosáhnout), celý vesmír by se nechoval tak jak se chová. Zabrání tomu zřejmě nějaká mezní, kritická hodnota.

aliendrone

hapiky – Důvod tohoto tvrzení, tedy PROČ by se vesmír nechoval, tak jak se chová? Není mi známa žádná teoretická překážka, proč by to nemělo jít. U praktických je to něco jiného, chtělo by to OHROMNOU energii, nicméně se v otáze předpokládá, že je k dispozici…

Určitě budou hrát roli tyto faktory:

  1. Nárůst hmotnosti (nakonec těleso bude tak těžké, že překročí grav. mez (tedy jeho daný rozměr < Schwartzschildův poloměr)

A ZÁROVEŇ

  1. Deformace prostoru (kontrakce) dosáhne takové míry, že se kolem tělesa prostor sám do sebe uzavře – ergo vytvoří horizont událostí)

Přepokládám, že oba faktory budou nějakým způsobem synergovat, tudíž možná dojde ke zhroucení DŔÍVE, než pokud by se vzal samostatně jen jediný holý faktor – ať již hmotnost nebo rozměr. (to by bylo snadné, neptal bych se)