Zrušil se mi trest zákazu motorových vozidel?

Před rokem a půl sem dostal zákaz řízení motorových vozidel na tři roky,protože jsem jel bez řidičského oprávnění.děkuju

Odpovědi
standa

A měl jste předtím ŘP, který vám byl zabaven a vy jste pak řídil bez zabaveného ŘP ?

A nebo ŘP dodnes nevlastníte a tudíž jste řídil bez ŘP?

V prvém případě jste se dopustil dvou trestných činů (jízda bez ŘP + maření výkonu)

Ve druhém případě jste se dopustil jen toho trestného činu jízda bez ŘP.

Novelou trestního zákoníku byl zrušen trestný čin § 180d ´řízení bez řidičského oprávnění´ a byly zrušeny nevykonané tresty po 1.1.2010. Zároveň však toto jednání bylo překvalifikováno na přestupek, kde budou hrozit (i zpětně) sankce (25–50 tis.Kč + zákaz řízení).

Takže v případě prvé varianty vám nejspíš zákaz řízení nezkrátí, ale doporučuji, abyste podal žádost o podmínečné zkrácení trestu po odpykání polovičky zákazu řízení.

Ve druhém případě bude zákaz zrušen, ale dle přestupkového zákona může být opětovně uložen, ale už jen max. 2 roky, takže šance je.