annas

Zraněné po nehodě převezli „na emergenci“ do pardubické nemocnice. Kam ho vlastně převezli?

Zaslechla jsem v rozhlas, objevuje se i v tisku.

Domnívám se, že jde o zbytečné anglické slovo, které se dá určitě nahradit českým… Ale stále nevím, kde zranění skončili …
Doplňuji:
Tome, máte pravdu, člověk občas žasne. Latinská a řecká pojmenování jsou vžitá, lidé je zpravidla umí i vyslovovat, mají české ekvivalenty. Horší je angličtina, kdo neumí, vypadá někdy trapně …

Nejlepší odpověď
dědapetr

Skončili na Ambulanci v nemocnici.
Doplňuji:
Česky Pohotovost.

Další odpovědi
tom004

A co teprve,když slyšíme,třeba, v nědělní F1,že musel project „pit lajnem“ (boxovou uličkou),maplá­novali mu „pit stop“ (zastávku v boxu),tak,to bych se z toho „pic-nul“.A příjem,a mnohho dalších,rádoby „světovostí“,do toho také spadá.Zatím,to vypadá tak,že,za pár desítek let,budeme,hájená,a zvýhodňovaná menšina.
Doplňuji:
Kerberus,naprosto přesné,i když smutné,zhodno­cení.Přesto,zůs­távám optimistou.

hanulka11

Emergency-nazývá se tak příjem v nemocnicích kde jsou ihned navazující speciální oddělení- takže se nezdržuje ošetřování
Doplňuji:
dá se říct,česky je to přednostní-urgentní příjem -bez čekání,má svůj vlastní vchod..... kde se předpokládá hospitalizace přivezených na ARO apod.

baghira

Správně česky se tomu říká „Urgentní příjem“. Tam je převzali od posádky ambulance, stabilizovali (pokud se to nepodařilo už na místě nebo v autě) a rozhodli, co s nimi pak dál, jestli na chirurgii, intenzivku nebo na patologii…
Doplňuji:
Abychom se z té ryzí češtiny nepos…, taky bychom mohli skončit u slov jako břinkoklapka, čistonosoplena a sestromuž :)

anonym

Jenom jestli to správně české „urgentní“ nepochází z anglického „urgent“. Potom by to bylo „Naléhavý příjem“.

arygnoc

no jo, czech lingua.