zprosteni vecneho bremena

pred 7 lety manzel zdedil po matce rodinny dum,v kterym ma jeho otec pravo na doziti,ted tento dum prodavame s otcovym souhlasem,nevime jak zrusit vecne bremeno-osoby,prosim poradte

Nejlepší odpověď
standa

Občanský zákoník stanoví, že věcná břemena zanikají:

  1. rozhodnutím příslušného orgánu (soud, katastrální úřad ap.)
  2. ze zákona
  3. dohodou (smlouvou)

Ve vašem případě se bude jednat o variantu ad c) „SMLOUVOU“

Vzor smlouvy o zrušení věcného břemene určitě naleznete na internetu, ale tato smlouva musí mít ověřené podpisy, takže vás návštěva notáře nemine…a tak je ke zvážení, zda o tyto služby nepožádat notáře.

Smlouva by měla obsahovat tyto nezbytné údaje:

  • identifikace účastníků smlouvy (oprávněný = otec, povinný = manžel)
  • identifikace nemovitosti
  • vymezení ´břemene´
  • konstatování, že se ´břemeno´ bezplatně ruší
  • smlouva by měla být v 6ti vyhotoveních (4× pro katastr z toho 1× ověřené podpisy)
  • ke smlouvě musíte napsat „návrh na vklad do katastru“