Rentisak

Zpronevěra za 7.500

Dobrý den,
ráda bych se zeptala jak se posuzuje zpronevěra v hodnotě 7.500 ? Jaký trest za toto hrozí od nejmenších postihů až po největší ? Mám čistý trestní rejstřík, nikdy jsem nic neudělala a teď se na mě nakupila lavina a vlastně ani nevím pořádně za co. Jednalo se o nevrácení elektroniky. Jak může soud postupovat? děkuji za radu a odpověď.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Mohlo by to být posouzeno v té nejnižší sazbě, ale spíše podmínečně. Bohužel jelikož není zcela jasný důvod, celá konkrétní věc je těžké odpovědět. Odpověď dostaneš od soudu, který bude mít dostatek informací.

Další odpovědi
standa

Miroslava bych doplnil o tyto informace:

  1. za trestný čin zpronevěry (§ 206 trestního zákoníku) hrozí v prvém odstavci trest 0–2 roky
  2. pro stanovení výše trestu je ze všeho nejdůležitější výše škody…, protože ve vašem případě tato škoda je ´jen´ 2,5 tis. nad trestnou hranici, tak je na 100% jisté, že se v nejhorším bude jednat o podmíněný trest…, v lepším případě může být uplatněn alternativní trest v podobě oběcně prospěšných prací či domácího vězení
  3. možná vás bude zajímat výčet POLEHČUJÍCÍCH OKOLNOSTÍ, ke kterým soud určitě přihlíží při stanovení výše trestu:
  1. trestný čin byl spáchám:
  • POPRVÉ
  • v silném rozrušení
  • ze soucitu
  • z nedostatku životních zkušeností,
  • pod tlakem závislosti nebo podřízenosti,
  • pod vlivem hrozby nebo nátlaku,
  • pod vlivem tíživých osobních nebo rodinných poměrů, které si sám nezpůsobil,
  • v právním omylu, kterého se bylo možno vyvarovat,
  1. trestným činem byla způsobena:
  • NIŽŠÍ škoda
  • jiný menší škodlivý následek,
  1. pachahatel dobrovolně:
  • nahradil způsobenou škodu,
  • svůj trestný čin sám oznámil úřadům,
  • napomáhal při objasňování své trestné činnosti
  • trestného činu upřímně litoval, nebo
  1. pachahatel vedl před spácháním trestného činu řádný život.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast2h5­.aspx

atriplex

Pokud se nejedná o zpronevěru peněz, ale věci, tak je třeba zmínit také jejich stáří. Pokud se tedy jednalo o věci zcela nové, nepoužité, pak jejich cena bude dle faktury oněch 7.500,– Kč. Pokud se však jednalo o věci, které byly již někým (byť jeden den) užívány, bude se započítávat opotřebení. Policie přibere znalce a ten stanoví hodnotu věci. V tomto případě by pak pravděpodobně cena spadla pod 5.000,– a byl by to „jen“ přestupek.