Jan.

Zplnoletnění za účelem podnikání.

Zdravím,
mám nabídku na kontrakt mého výrobku pro obchodní řetězec WalMart, bohužel, není mi 18, tudíž nemohu získat živnostenský list a vlastnit firmu. Můj otec i matka mě v tomto ohledu odmítají podporovat a zavrhují možnost že by firma byla psaná na ně, ikdyž oba jsou držitelé živnostenského listu. V některých západních zemích je běžné aby nezletilý vlastnil firmu, v Česku bohužel ne. Tak se ptám, je možné podat k soudu žádost o zplnoletnění, popř. vydání živnostenského listu?
Děkuji za odpověd.

Nejlepší odpověď
anonym

je možné požádat soud o zplnoletnění od 16 let, jde o to, jestli soud uzná tento důvod a provede to.

Další odpovědi
anonym

Jane., bude asi nejlepší zajít si za advokátem a zeptat se ho, zda je taková možnost z titulu podnikání vůbec přípustná. Většina podnikatelů má zkušenosti s právníky v různých směrech svého bohulibého snažení se na dnešním trhu uplatnit a udržet. Tak alespoň uděláš jednu ze zkušeností, co vše si musí podnikatelé projít.
Pokud to bude slušný advokát, tak první informaci Ti účtovat nebude.

Michal Kole

Buď možná rád, že to nejde.

Podnikání je jen cesta do průseru. Podnikatel má víc starostí a povinností než běžný zaměstnanec a není chráněn zákoníkem práce a v některých životních situacích se na OSVČ nahlíží jako na podnikatelský subjekt velké nadnárodní firmy.

Ve velké firmě je na každou část povinností vůči státu celá část oddělení, ale živnostním OSVČ je na vše sám nebo si musí někoho platit.